1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Aydınlık Dergisini Takip Ederdi”
“Aydınlık Dergisini Takip Ederdi”

“Aydınlık Dergisini Takip Ederdi”

Birinci Ergenekon davasının 171. duruşmasında Alparslan Arslan'ın üniversiteden arkadaşı avukat Fikri Cora, 'tanık' olarak dinlendi.

26 Ocak 2011 Çarşamba 14:43A+A-

Cinayetin dini gerekçelerle işlenmiş olamayacağını anlatan Cora, Arslan'ın 2004 yılından itibaren İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık dergisini sıkı bir şekilde takip ettiğini açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de yapılan duruşmada dinlenilen Fikri Cora, Alparslan Arslan ile Marmara Üniversitesi'nde 1997 yılında tanıştıklarını, 2001-2004 yılları arasında da Zekeriya Yelok ile üçü birlikte aynı evde kaldıklarını söyledi. Cora, "Arslan bir avukat, başörtüsü yüzünden böyle bir şeyi yaptığı iddia ediliyor. Avukat olduğu için başörtüsü meselesinin Danıştay'a geliş sürecini çok iyi bilmesi gerekir. Bu kararı alan idaredir. Hukuk bilgisi olan bir kişinin Danıştay'a saldırması insanın aklının almadığı bir durum. Saldırıdan bir ay önce otomobilini değiştirip, daha üst bir model otomobil almak istediğini söyledi. Bir ay öncesine kadar hayattan kopmamış bir insanın böyle bir amacı olacağı... Bir ayda ne değişti de böyle bir karar aldı bilgim yok." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün "Arslan'ın başörtüsüne hassasiyeti var mıydı?'' sorusu üzerine de Cora, herkes gibi Arslan'ın da bu konuda hassasiyeti olduğunu anlattı. Cora, "Başörtüsü yasağının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra bu saldırının gerçekleşmesi de yasakla ilgili olmadığını gösteriyor aslında." dedi. Cora, saldırıdan 20-25 gün sonra evinden taşınacağı için Arslan'ın Teoman Ekşioğlu ve Orhan Kadı ile birlikte kaldığı eve yerleştiğini, bir süre sonra da evi Arslan'ın ailesine bıraktığını kaydetti.

Fikri Cora, son bir yılda takip ettiği süreli yayınlar ile televizyon haber programlarında belirgin bir değişme olduğunu anlattı. Arslan'ın son bir yılda Aydınlık dergisini sıkı takip etmeye başladığını belirten Cora, "Mesela Ceviz Kabuğu gibi komplo teorik programları seyrederdi. Bir yıldır Aydınlık dergisini sürekli alıyordu. Dikkatli okumaya ve orada yazılıp çizilenleri mutlak doğru kabul etmeye başlamıştı." dedi. Danıştay saldırısının ardından yakalanan Alparslan Arslan'da 'Ulusal Haber Gazetesi' yayın danışmanı kartı çıkmıştı.

KADİR KÖKTEN / ZAMAN

HABERE YORUM KAT