1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avusturya'da Irkçı Partiden Minare Tahriki
Avusturyada Irkçı Partiden Minare Tahriki

Avusturya'da Irkçı Partiden Minare Tahriki

Avusturya'da aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ), Steiermark eyalet seçimleri için minarede ezan okuyan müezzini vurma oyunu hazırladı. 'Moschee Baba' isimli oyunda yükselen minarelerde ezan okuyarak ekranda görünen müezzinler vurularak puan kazanılıy

02 Eylül 2010 Perşembe 00:44A+A-

Oyunun sonunda ekrana "Steiermark camilerle ve minarelerle doldu. Bunun olmasını istemiyorsan 26 Eylül'de FPÖ'ye oy ver" mesajı geliyor. Oyunun alt tarafında bir de anket hazırlanmış. Anket içerisinde cami yapımı, burkanın yasaklanması ve Müslümanların anayasayı Kur'an'dan üstün tuttuklarına dair imza vermelerinin gerekip gerekmediğine yönelik sorular yer alıyor. Oyunun daha önce İsviçre'de minare referandumu sırasında kullanılan benzer bir oyunu yapan firma tarafından üretildiği öğrenildi.

Partinin eyalet lideri Gerhard Kurzmann, oyunu gençlerin politikaya olan ilgisini artırmak için yaptırdıklarını söylese de olaya siyasetçilerden sert tepki geldi. Avusturya Yeşiller Partisi, oyun için savcılığa suç duyurusunda bulunurken, partililer olayı ırkçılık olarak değerlendiriyor. Avusturya İslam Cemaati Başkanı Anas Schakfeh de olayı kınadığını belirttiği açıklamasında ülkedeki İslam karşıtlığının tahammül edilemeyecek bir boyuta ulaştığını kaydetti. (Seyit Arslan / ZAMAN)

HABERE YORUM KAT