1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa Solu: CHP 'Evet' Demeli
Avrupa Solu: CHP Evet Demeli

Avrupa Solu: CHP 'Evet' Demeli

AB’nin ardından Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu’ndan da anayasa paketine açık destek: CHP de paketin arkasında durmalı.

12 Temmuz 2010 Pazartesi 13:31A+A-

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, "CHP'ye ve yeni liderine bizim tavsiyemiz bu paketin arkasında durması ve desteklemesi. Çünkü sosyal demokrat değerler de getiriyor bu değişiklik" dedi.

CHP ve Kılıçdaroğlu'na tavsiye

"Hırvatistan Zirvesi''ne katılan Swoboda, 12 Eylül'de referanduma sunulacak Anayasa değişikliğine ilişkin soru üzerine, "Bu paket Türk vatandaşları için önemli, aynı zamanda Avrupa Birliği için de önemli. Türk halkına daha fazla demokrasi ve özgürlük seçeneği sunuyor. Bu reform Türk halkına çok büyük kazançlar getirecektir. Çünkü yeni özgürlükler getiriyor. Bu özgürlükler kapsamında yargı ve asker de var. Dolayısıyla Türk halkının kazançlı olacağına inanıyorum. Demokrasi yolunda çok büyük bir adım'' diye konuştu. Swoboda, AB olarak Türkiye'nin demokratikleşme ve reformlarına destek verdiklerini belirterek, CHP'ye şu çağrıyı yaptı: "Eğer CHP sosyal demokrat bir parti olmak istiyorsa bu reformları desteklemelidir."

ABD'ye Türkiye mesajı

Swoboda, Obama'nın Türkiye'nin AB'ye üyeliğine ilişkin sözleriyle ilgili soruya da "ABD'nin Irak'a yaptığı müdahale Türkiye için olumlu bir şey değildi. İkinci olarak, ABD'nin Ortadoğu stratejisinde Türkiye'yi zora sokan birçok şey var. Şunu söylemeliyim ki Türkiye'nin yeni dış politikası, AB ve ABD tarafından da ortak değerlerde buluşturulup devam ettirildiğinde bu çok olumlu bir şey olacaktır. ABD daha çok kendi siyasetiyle ilgilenmeli" yanıtını verdi.

Türkiye'yi yakından izliyor

64yaşındaki tecrübeli Avusturyalı sosyalist siyasetçi Hannes Swoboda, 1996'dan beri Avrupa Parlamentosu'nda. Hukuk ve ekonomi eğitimi alan Swoboda, sendikalarda geçirdiği yılların ardından girdiği Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nin her kademesinde çalıştı. Halen parlamentodaki Sosyalist Grubun dokuz başkan yardımcısından biri olan Swoboda, 1997'den beri de AP'nin Güney Doğu Avrupa Komitesi'nin başkan yardımcılığını yürütüyor. Swoboda görevi nedeniyle Türkiye ve Balkanlar'daki sorunlarla yakından ilgileniyor. (TARAF)

HABERE YORUM KAT