1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa Sağının İsrail Sempatisi Tartışılıyor
Avrupa Sağının İsrail Sempatisi Tartışılıyor

Avrupa Sağının İsrail Sempatisi Tartışılıyor

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache "Kimse orta doğudaki devrimlerin ardından İsrail etrafında İslami teokrasiler ortaya çıkmayacağından emin olamaz." diye konuştu.

03 Ağustos 2011 Çarşamba 05:32A+A-

22 Temmuz'da Norveç'te meydana gelen ve İslam karşıtı ırkçı bir Norveçli tarafından gerçekleştirilen çifte saldırının şokunu atlatmaya çalışan Avrupa'da, bir süredir yükselişte olan İslam karşıtı sağ partilerin İsrail sağıyla kurdukları yakın ilişkiler ve İsrail sempatisi tartışma konusu oldu.

Yayımladığı bir haberle konuyu detaylı olarak inceleyen Alman dergisi Der Spiegel, geleneksel olarak anti-semitist bir çizgi izleyen Avrupa'nın aşırı sağ ve ırkçı partilerinin tutum değişikliğine dikkat çekti. Konuyla ilgili kendisine sorulan soruya cevap veren aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache, "İsrail, Avrupa'nın Müslümanlaşması önünde bir ön karakol." diye konuştu. Benzer bir soruya cevap veren eski İsrail Parlamentosu üyesi ve aşırı sağcı olarak bilinen Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın partisinden Eliezer Cohen, "Avrupa'daki sağ partiler İsrail'in yüz yüze olduğu tehlikelere karşı daha hassaslar." diyerek, Strache ile olan yaklaşım benzerliğini ortaya koydu.

Avrupa aşırı sağının İsrail sempatisini gerek Avrupa'da gerekse İsrail'de kuşkuyla karşılayanlar da oldu. Avusturya'daki aşırı partileri izleyen Heribert Schiedel, FPÖ'nün bu yakınlaşmadan siyasi alanda meşruiyet kazanmayı umduğunu, ama anti-semitizmin partinin ideolojisinin kalıcı bir parçası olduğunu söyledi. Benzer şekilde Dürzi asıllı milletvekili Ayoob Kara, İsrail basınında neonazi gruplarla ilişki kurmakla itham edilerek, Kara'nın Likud partisinden uzaklaştırılması talep edildi. ( Zaman) 

HABERE YORUM KAT