1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa Devletleri Irkçıları Koruyor
Avrupa Devletleri Irkçıları Koruyor

Avrupa Devletleri Irkçıları Koruyor

İsveç, Müslümanları ırkçı terör ile baş başa bıraktı. Camilere saldıran ırkçıların kimliği cemaat tarafından tesbit edilip bildirildi ancak güvenlik güçleri kılını bile kıpırdatmadı.

09 Ocak 2015 Cuma 06:07A+A-

Avrupa ülkelerinde Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılar artarken, hükümetler saldırılar karşısında sessiz kalıyor. Özellikle saldırıların camilere yönelmesi üzerine halk, camide nöbet tutmaya başladı. Son iki aydır kendilerinin de tahmin etmediği dışlayıcı, ırkçı tutumlara muhatap olduklarını belirten İsveç’in başkenti Stockholm Varby Gard Bölgesi Cami Başkanı Galip Bozkurt, “Müslümanlara ve ibadethanelerine karşı ırkçı tutumlar arttı. Olaylardan son derece rahatsızız” dedi. 

CAMİ ÇEVRESİNDE KAMERA YOK

Hükümetin saldırılara karşı ciddi tedbir almadığını belirten Bozkurt, sadece istihbarat teşkilatından bir yetkilinin telefon numarasının verildiğini ve “saldırı olursa arayın” denildiğini ifade etti. Geçmiş yıllarda camilerin koruma altında olduğunu hatırlatan Bozkurt, “O dönem, belli saatlerde polis gelip cami ve çevresini kontrol ediyordu. Ama şu anda ciddi bir tedbirsizlik var” dedi. Camilere saldırıların çoğunun cemaat namaz kılarken gerçekleştiğini belirten Bozkurt, bu saldırıları kimlerin yaptığı tespit ettiklerini söyledi. Bozkurt, “Saldırı gerçekleşmiş hiçbir camide kamera yok. Çünkü camilerin sokaklarını gösterecek şekilde kameraların takılması yasak. Cami civarına kamera takmak için valilikten izin alınması gerekiyor. Çoğu zaman başvuru yapanlara izin verilmiyor. Güvenlik kamerası için engeller oluşturuluyor” diye konuştu.

DEVLET TEBDİR ALMADI

Camilerin korunması için devletin tedbir almadığının altını çizen Bozkurt, “Cemaat kendisi tedbir alıyor. Biz bu saldırılardan sonra camide 24 saat nöbet tutuyoruz” dedi. Saldırıların vur-kaç taktiği ile yapıldığını anlatan Bozkurt, durumu, “Camilerin camlarını, kapılarını kırdılar. Saldırganların zararlarını cemaat karşılıyor, devletten destek almıyoruz” diye açıkladı. “Avrupa’da Müslümanlar parmak ile gösteriliyor” diyen Bozkurt, “Devlet bu saldırıları yapanları yakaladı mı? Buna karşı tedbir aldı mı? Bunlardan hiç haberimiz yok” dedi. 

Yeni Şafak | Yasemin Asan 

HABERE YORUM KAT