1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avro Bölgesi Yunanistan Konusunda Uzlaşamadı
Avro Bölgesi Yunanistan Konusunda Uzlaşamadı

Avro Bölgesi Yunanistan Konusunda Uzlaşamadı

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının, Yunanistan'ın mali programının geleceğiyle ilgili olağanüstü toplantısında uzlaşma sağlanamadı.

12 Şubat 2015 Perşembe 03:54A+A-

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, 7 saati aşan toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, "Ortak bir sonuç bildirgesi üzerinde anlaşamadık" dedi.

Sorunun bildirgede hangi ifadelere yer verileceğiyle ilgili olmadığını, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda ortak bir anlayışa varamadıklarını belirten Dijsselbloem, vadesi bu ay sonunda dolacak mevcut programın uzatılmasını tartıştıklarını fakat sonuç alamadıklarını söyledi.

Dijsselbloem, "Uzatma ihtimalini konuştuk. Bazıları için tercih edilen seçenek açıkça buydu fakat henüz bu sonuca varamadık. Biraz daha zamana ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

"Birbirimizi daha iyi anladık ama anlaşamadık" diyen Dijsselbloem, Avro Bölgesi maliye bakanlarının 16 Şubat'taki toplantısında müzakerelerin devam edeceğini belirtti.

İlk Avro Grubu toplantısına katılan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "bir faleket" olan mevcut programı asla uzatmayacaklarını söyledi.

"Avrupa ile yeni bir ahit istediklerini" vurgulayan Varoufakis, bu ilk toplantının bir anlaşmaya varılmasını amaçlamadığını, tartışmaya yönelik olduğunu kaydetti.

Varoufakis, mevcut kurtarma paketinin neden işe yaramadığını mevkidaşlarına anlattığını da dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT