1. HABERLER

  2. HABER

  3. Attila İlhan'ın Mezarı Başında Gerginlik
Attila İlhanın Mezarı Başında Gerginlik

Attila İlhan'ın Mezarı Başında Gerginlik

Şair Attila İlhan'ın ölümünün 5. yılı dolayısıyla dün mezarı başında yapılan törene Ergenekoncu TGB'liler de gelince gerginlik yaşandı.

11 Ekim 2010 Pazartesi 12:16A+A-

Ergenekon soruşturmasında adı geçen Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyeleri Attila İlhan'ın ailesinin izin vermemesine rağmen kabrin başında anma töreni düzenlemeye kalktı. İzinsiz yapılan programa sinirlenen Attila İlhan'ın yeğeni Ferhat İlhan "Yeter artık gidin başımızdan. Siz buradan ayrılmadığınız sürece biz mezarın başına gelmeyeceğiz" dedi. Törene Ergenekon davası sanığı Adnan Türkkan'ın da TGB adına katılması dikkatlerden kaçmadı. TGB'ni ve Attila İlhan Kültür Merkezi'ni daha öncede dava eden Ferhat İlhan, aile adına yaptığı açıklamada "Attila İlhan'ın bir zümre ile anılmasını istemiyoruz. Attila İlhan üzerinden prim yapmayın" dedi. İlhan ailesinin kurduğu "Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı"na ait resmi internet sitesinde 10 Ekim saat 12.00'de Aşiyan mezarlığında Attila İlhan'ın kabrinde anma töreni düzenleneceği duyurulmuştu. Ancak TGB'nin aynı saatte kabir başında toplanması aileyi rahatsız etti. İlhan ailesi, kendilerinin izin vermediği programa iştirak etmedi.

Çolpan İlhan konuşmadı

TGB'nin düzenlediği programında konuşan Attila İlhan Kültür Merkezi üyesi Çağatay Cengiz, ünlü şairin eserlerinden ve kişiliğinden bahsetti. İlhan'a bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu aktaran Cengiz, ünlü şairin insanlara vatan sevgisin aşıladığından bahsetti. Cengiz kendi konuşması ardından mikrofona Attila İlhan'ın kardeşi Çolpan İlhan'ı davet etti. Ancak Çolpan İlhan bu davete karşılık vermedi. Bunun üzerine İlhan'ın mezarı başında bir süre şiir okuyan TGB üyeleri programlarına son verdi. TGB'nin izinsiz programından sonra İlhan ailesinin merasimi başladı. Attila İlhan'ın yeğeni Ferhat İlhan "Bizim programımıza iştirak etmek isteyenler lütfen Türkiye Gençlik Birliği bayraklarını indirsin" dedi. TGB'nin programı aksine İlhan ailesinin töreninde Kuran-ı Kerim okunup ve dualar edildi. Kuran okunması ardından söz alan Çolpan İlhan'ın oğlu sanatçı Kerem Alışık, Attila İlhan'ın herhangi bir kesime mal etmek istemediklerini belirtti. Anma törenlerine sağcısı, solcusu, İslamcısı, radikali ile toplumun tüm kesimlerinin katıldığını aktaran Alışık, ''Biz ailesi olarak yalnızca bir kesimin onu sahiplenmesini istemiyoruz'' dedi.

Attila İlhan şiirleri okuyanların hiç değilse bir kere gözyaşı döktüğünü ifade eden Alışık, aile olarak hassas oldukları anma törenlerinde kabir ziyaretinin herkese açık olduğunu ancak bugün ki gibi sahiplenmeden rahatsızlık duyduklarını kaydetti. Oğlu'nun ardından söz alan Çolpan İlhan " Abimi ve gözleriyle beni rahatlatmasını çok özledim" dedi. Programda ayrıca 2009'da Attila İlhan Bilim Kültür Sanat Vakfı kompozisyon yarışmasında örül alan Melisa Artan da törene katıldı.

(Cihan)

HABERE YORUM KAT