1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ateşkes Marttan Hazirana Uzadı
Ateşkes Marttan Hazirana Uzadı

Ateşkes Marttan Hazirana Uzadı

PKK lideri Öcalan, Gülen Cemaati’ne sıcak mesajlar gönderdiği açıklamasında ateşkes için nihai kararı haziranda vereceğini söyledi: Gelişmeleri izliyorum.

09 Aralık 2010 Perşembe 20:32A+A-

Abdullah Öcalan, PKK'nın seçime kadar ilan ettiği ateşkes kararının haziran ayına kadar geçerli olduğunu belirterek, geçen haftaki "1 marta kadar çözüm olmazsa aradan çekileceğim" açıklamasının yanlış anlaşıldığını söyledi. Açıklamaları Fırat Haber Ajansı'nda dün yayımlanan Öcalan'ın mesajları özetle şöyle:

Ateşkes süreci

"Ben mart uyarısı yaptığımda yanlış anlaşılıyor. Burada bir şantaj yok. Burada bahsettiğim sorunların çözümü için demokratik seferberliktir. Her kesim bu konuda barış için rol almalıdır. Marttan sonrası için kesin şunlar olacak demiyorum, olasılıklardan, olabileceklerden ve bunların karşısında yapılması gerekenlerden bahsediyorum. Marta kadar belirttiğimiz konularda gelişmeler olmazsa Kürtler de kendi içlerinde değerlendirmelerini yapıp kendi iradi hamlesiyle demokratik seçeneğini belirleyecektir. Benim marttan kastım budur.

Gülen Cemaati

Zaman gazetesinden Hüseyin Gülerce'nin bazı değerlendirmeleri olmuş. Bu vesile ile ben de kendi cemaatlerine ilişkin şunları belirtmek istiyorum. Biz hiçbir zaman kendilerinin varlığını inkâr etmedik, onlardan da bizi inkâr etmemelerini bekleriz. Hem kendileri, hem biz, gerek Türkiye'de gerek Ortadoğu'da önemli aktörleriz. Toplumun demokratikleşmesinde, aydınlatılmasında herhangi bir siyasi çıkar beklemeden rol alabilirler. Hatta Ortadoğu'nun bir siyasi partisi gibiler. Oldukça dinamik güçleri var, biz de dinamik bir gücüz. Bu iki dinamik gücün karşılıklı anlayış göstermesi ve dayanışma halinde olması durumunda Türkiye'de birçok temel sorun çözülecektir.

Orhan Miroğlu

Son dönemde işte bu Miroğlu ismi de geçiyor, tehdit edildiği söyleniyor. Bu, özel savaş lobilerinin işidir. KCK, bireyleri tehdit etmez. Daha çok Türk İntikam Tugayı gibi oluşumlara bu tür bireyleri hedef yapıyorlar. Buna dikkat edilmelidir. Geçmişte de buna benzer birçok olay oldu. Öyle bizde bir bireyi hedef gösterme, tehdit etme olmaz. Hareketin bu tür bir şey yapmayacağını belirtiyorum.

Filmimi çekin

Bizim yöreye gidilip onlarla görüşüp bana ilişkin anılarını, hatırladıklarını dinleyip kaydedilebilir. Yine araştırma yapılıp, köy ve çevrede gerçi birçoğu ölmüştür ama yaşayanlardan benimle ilgili anısı olanlar dinlenip, kameraya çekilebilir. Bu konuda geç kalınmamalıdır. Gazeteciler, sinemacılar bu konuda görev alabilirler."

TARAF

HABERE YORUM KAT