Asya Sele Teslim

Asya Sele Teslim

Temmuz ortasında başlayan muson yağmurları Pakistan, Hindistan ve Çin'de büyük sel felaketlerine yol açıyor. Suların 1.600 kişiyi yuttuğu Pakistan'da seller yüzünden milyonlarca insan ülkenin orta ve güney kesiminden kaçıyor. Hindistan'da 500'ü aşkın kişi

09 Ağustos 2010 Pazartesi 04:43A+A-

Pakistan, Hindistan ve Çin, her yıl temmuz ortasından ağustos sonuna kadar devam eden muson yağmurlarının yol açtığı seller sebebiyle büyük bir felaketle karşı karşıya. Özellikle son 80 yılın en korkunç sellerinin yaşandığı Pakistan'da can pazarı yaşanıyor. Ülkenin büyük bir bölümünde etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle Pakistan'ın can damarı olarak nitelendirilen Pencap ovasının tamamına yakını sular altında. Seller, ülkenin tahıl ambarı olan ovada 450 kilometre uzunluğunda 35 ila 50 kilometre genişliğinde bir iç deniz meydana getirmiş durumda. Seller yüzünden ülkenin orta ve güney kesimindeki Pencap ve Sind eyaletlerinden kaçış sürüyor. Ordu ve kamu kurumlarına ait helikopter, bot ve kara araçlarının yetersiz olması nedeniyle mağdurlar, canlarını kurtarmak için eşek, at, deve ve öküz arabalarına yükledikleri kısıtlı sayıda hayati malzemelerle yağmur altında sel bölgelerinden kaçmaya çalışıyor.

Ülkenin kuzeybatısında ise helikopterlerle yürütülen yardım çalışmaları askıya alınırken, güneyde kırmızı alarma geçildi. Bazı bölgelerde sadece ağaçların ve telefon direklerinin tepesinin görülebildiği ifade ediliyor. Evlerinin çatılarında mahsur kalan çok sayıda Pakistanlı, kurtarılmayı bekliyor. Ancak yoğun yağış, ordunun kontrolünde gerçekleştirilen yardım çalışmalarını olumsuz etkiliyor. 14 milyon kişiyi etkileyen sellerde şimdiye dek 1.600 kişi hayatını kaybetti. Evsiz kalan milyonlarca insan, açlık ve temiz içme suyu eksikliğinin yanı sıra kirli atıkların ve kanalizasyonların sel sularına karışması sebebiyle salgın hastalık tehlikesiyle de karşı karşıya. Sel mağdurları, sellerle birlikte yayılan zehirli yılanlarla da mücadele etmek zorunda. Yılan sokması sonucu 10'dan fazla kişinin öldüğü bildirildi. Son 80 yılın "en şiddetli yağmurları" olarak kayıtlara geçen muson yağışlarının ağustos ayı sonuna kadar devam etmesi beklenirken, selin bilançosunun daha da ağırlaşmasından endişe ediliyor. Felaketin boyutu karşısında mağdurların tahliyesi, barınması ve beslenmesi konusunda yetersiz kalan Pakistan hükümeti, uluslararası toplumdan yardım bekliyor.

Pakistan'ın komşusu Hindistan da sellerle boğuşuyor. Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinin dağlık bölgelerini vuran sel felaketinde ölü sayısı 132'ye çıkarken, 400 kişinin hâlâ kayıp olduğu bildirildi. 500 kişinin de yaralandığı bölgede binlerce asker, polis ve milis, bölgedeki köylere ulaşabilmek için yolları temizlemeye çalışıyor. Şiddetli yağışların felaket getirdiği diğer bir ülke de Çin. Çin'in güneybatısındaki Gansu eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymaları nedeniyle 127 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, eyaletin kuzeyindeki 135 bin nüfuslu Zhouqu ilçesinde meydana gelen selde 2 bin kişinin de kayıp olduğunu ifade ediyor. 45 bin kişinin tahliye edildiği bölgede 120 kadar evin yıkıldığı öğrenildi. Çin Devlet Televizyonu, Zhouqu ilçesinin yarısının sular altında olduğunu ve sokaklarda yarım metre yüksekliğine ulaşan moloz kalıntıları oluştuğunu aktardı. Son 10 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı ülkede bir yıl içerisinde merkez ve güney Çin'de meydana gelen sellerde bin 400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT