1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Asya Konvoyunu Şam’da Meşal Karşıladı
Asya Konvoyunu Şam’da Meşal Karşıladı

Asya Konvoyunu Şam’da Meşal Karşıladı

Türkiye’den sonra Suriye’ye geçen Asya Konvoyunu karşılayan Halid Meşal, kafileye Filistin halkına karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

23 Aralık 2010 Perşembe 10:02A+A-

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Gazze Kuşatmasını Kırmak İçin Asya1 Kafilesini dün (22 Aralık Çarşamba) öğleden sonra Suriye'nin başkenti Şam'da kabul ederek onları onurlandırdı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin bildirdiğine göre, Hindistan'dan yola çıkan, Pakistan, İran ve Türkiye'den sonra Suriye'ye geçen 18 ülkeden 150 dayanışmacıyı karşılayan Halid Meşal yaptığı kısa konuşmada beş yıldan beri kuşatma altında bulunan Gazze halkıyla dayanışmak için yola çıkan Asya-1 kafilesinin çabasını takdir ettiklerini ve mazlum Filistin halkına karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti.

Hindistan, Pakistan, Endonezya, Malezya, Afganistan, Filipinler, Bangladeş, İran, Bahreyn ve daha birçok ülkeden 150 aktivistin katıldığı ve 1000 ton insani yardım ve gıda taşıyan Asya-1 Kafilesi Furkan savaşının yıldönümü olan 27 Aralıkta Gazze'de olmayı planlıyor.

"Dünyanın Tanıdığı Maket Bir Devlet İstemiyoruz"

Halid Meşal, daha sonra kafileyle birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Siyonist terör devletinin devam eden tecavüzlerine verilecek en etkin misillemenin direniş olduğunu belirten Meşal, Filistin halkının ve onun içeride ve dışarıdaki meşru kurum ve kuruluşları Filistin topraklarında işgalcilere yer olmadığını, vatanlarını özgürleştirmenin direnişten geçtiğine inandığını söyledi.

Meşal yaptığı açıklamada, "Filistin halkı kendisine dayatıldığı şekilde bir devlet istemiyor. Bu halk bütün toprakları üzerinde egemenliği olan ve başkenti Kudüs olan bir devlet istiyor" dedi.

Kafilenin kuşatmayı kırmak için ortaya koyduğu çabaları takdir ettiklerini söyleyen Meşal şunları ifade etti: "Sizin çok cesur insanlar olduğunuzu söylemek istiyorum. Sizler çok yüce insani değerlere sahipsiniz. Bizler, kadın ve erkek bu kafileye katılan herkesi takdirle karşılıyoruz. Aranızda kendi toplumlarında önemli bir yeri ve konumu olanların, hatta bütün ailesiyle kafileye katılan kişilerin olduğunu biliyoruz. Sizi selamlıyor, kendi halkınıza döndüğünüzde Filistin halkının bu yardımlarınızdan dolayı size teşekkür ettiğini iletmenizi istiyorum."

Kafileye katılan dayanışmacılara seslenen Meşal sözlerini şöyle sürdürdü: "İşgal rejiminin dün olduğu gibi, bugün de meşru olmadığını, yarın da olamayacağını, katil ve cani bir varlık olduğunu, sadece bölgede değil dünyada terörün başı olduğunu bilmenizi istiyorum. Yine Gazze kuşatması işgalcilerin işlediği tek cinayet değildir. Gazze'yi kuşatan işgal rejimi, Filistin'i işgal ediyor, evleri yıkıyor, buradaki halkı göçe zorluyor, toprak ve suyu çalıyor, Kudüs ve içindeki mukaddes mekânları Yahudileştirmek için yoğun çaba harcıyor."

Meşal konuşmasını, "Bugün sizi Şam'da, yarın özgür Gazze'de karşılayacağız. Daha sonra sizi Allah'ın izniyle özgürlüğe kavuşturulmuş Kudüs'te karşılayacağız" sözleriyle tamamladı.

Asya-1 Kafilesi Başkanı: "Direniş Liderleriyle Görüşme Rüyamız Gerçekleşti"

Beş yıldan beri Siyonist işgal rejimiyle onun bölgesel ve küresel müttefikleri tarafından kuşatma altında tutulan Gazze'nin mazlum ve mahsur halkıyla dayanışmak ve üzerindeki kuşatmayı kırmak için Asya ülkelerindeki aktivistler tarafından oluşturulan ve 2 Aralık'ta Hindistan'dan yola çıkan Asya- Kafilesinin başkanı Feyruz Mesberola kendisiyle kafiledeki aktivistlerin Suriye'nin başkenti Şam'a varıp başta Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal olmak üzere direniş liderleriyle görüşmekten sonra derece mutlu olduklarını söyledi.

Hamas hareketinin Şam'da düzenlediği karşılama töreninde bir konuşma yapan Mesberola şunları söyledi: "Bu topraklara ulaşıp başta Halid Meşal olmak üzere Filistin direnişinin liderleriyle görüşme rüyamız gerçekleşti. Filistin topraklarına ulaşmayı umuyoruz. Şu anda birçok sevdiğini kaybeden, birçok fedakârlıkta bulanan, yavrularını kurban veren çok değerli mücahit komutan ve liderlerin karşısında olduğumuzun farkındayız. Bundan fazlasıyla mutluluk duyuyoruz."

"Büyük intifada gittikçe küresel bir boyut kazanıyor." diyen Mesberola, işgal güçlerinin ise saat başı Gazze'yi bombaladığını ve önümüzdeki günlerde daha geniş çaplı saldırılar da başlatabileceğini söyledi.

İşgal rejimine karşı Asya ülkelerini birleştiren bu tür kafilelerin önemli olduğunu düşündüklerini belirten Mesberola, "Sayın Meşal, değişik din, dil, ırk ve devletlerden oluştuğumuzu size söylemek istiyorum. Bizde direniş sevgisi ve mazlumları savunma arzusu var. Hedefimize ulaşmayı umuyoruz. Bizler direnişin sembolü olan Mahatma Gandi meydanından yola çıktık" şeklinde konuştu.

Dört amaçlarının olduğunu söyleyen kafile başkanı devamla şunları söyledi: "Dört siyasi amacımız var. Bunların ilki Filistin'i özgürleştirmek, ikincisi Gazze kuşatmasını sona erdirmek, üçüncüsü işgal devletindeki ırkçı rejimin boykot edilmesini sağlamak ve dördüncüsü de emperyalist Amerika rejimiyle işgalci Siyonist rejime kaşı durmak ve onlara karşı Asya kıtasındaki halkların birliğini sağlamaktır."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum