1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Asya Konvoyu Yola Çıktı!
Asya Konvoyu Yola Çıktı!

Asya Konvoyu Yola Çıktı!

Gazze için yeni bir konvoy daha yola çıktı. Hindistan’dan yola çıkan konvoy Pakistan, İran, Türkiye, Suriye ve Mısır üzerinden Gazze’ye ulaşacak.

11 Aralık 2010 Cumartesi 13:08A+A-

Filistin'de yaşanan ambargoyu delmek için dünyanın çeşitli yerlerinden konvoylar yola çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Avrupa'dan yola çıkan kara konvoyunun ardından yeni bir konvoy daha Hindistan'dan yola çıktı. Diğer konvoyların aksine Asya'dan yola çıkan aktivistler özel araçları ile değil ziyaret ettikleri ülkelerdeki otobüslerle yolculuklarını tamamlayacaklar.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den hareket eden konvoyda 22 ülkeden yaklaşık 150 aktivist bulunuyor.

'Asya'dan Filistin'e Dayanışma Konvoyu' olarak adlandırılan konvoyda bulunan insani yardım gönüllüleri Pakistan, İran, Türkiye, Suriye ve Mısır üzerinden Gazze'ye ulaşmaya çalışacaklar. Farklı din, dil ve ırktan vicdan sahibi insanların meydana getirdiği konvoyun Türkiye'de ev sahipliğini İHH İnsani Yardım Vakfı yapacak. İHH tarafından Türkiye'de konvoyun uğrayacağı illerde çeşitli programlar düzenlenecek.  

Aktivistlerin 17 Aralık 2010 tarihinde Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor. Organizasyon için 19 Aralık tarihinde Diyarbakır'da büyük bir program düzenlenmesi planlanıyor.

Diyarbakır'daki programın ardından konvoy, Suriye'ye geçiş yapacak. Aktivistler eğer herhangi bir engellenmeyle karşılaşmazlarsa İsrail'in Gazze'ye saldırdığı ve 1500 Filistinlinin şehit düştüğü Furkan Savaşı'nın yıldönümü olan 27 Aralık 2010 tarihinde Gazze'de olacaklar.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum