1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Asya Konvoyu Gazze İçin Yollarda...
Asya Konvoyu Gazze İçin Yollarda...

Asya Konvoyu Gazze İçin Yollarda...

Gazze için yeni bir konvoy daha yola çıktı. Hindistan’dan yola çıkan konvoy Pakistan, İran, Türkiye, Suriye ve Mısır üzerinden Gazze’ye ulaşacak.

08 Aralık 2010 Çarşamba 10:50A+A-

Hindistan'dan yola çıkan, Pakistan ve İran'dan sonra Türkiye'ye gelecek olan konvoy Hakkâri üzerinden geçiş yapıp Van'a oradan Diyarbakır'a, sonra Gaziantep ve Kilis üzerinden Suriye ye ulaşmayı hedeflemektedir. Uğradığı bütün illerde görkemli bir şekilde karşılanacak olan "ASYA KONVOYU" uğradığı illerde de konvoy halinde şehir turu atmayı ve bir gece konaklamayı planlıyor. Aktivistler diğer konvoyların aksine yolculuklarını özel araçlarla değil, her geçilen ülkedeki otobüslerle tamamlayacaklar. Hareketin Türkiye'deki ev sahipliğini İHH İnsani Yardım Vakfı yapacak.

Gazze'de yaşanan ambargoyu delmek için dünyanın çeşitli yerlerinden konvoylar yola çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Avrupa'dan yola çıkan kara konvoyunun ardından yeni bir konvoy da Hindistan'dan yola çıktı. Diğer konvoyların aksine Asya'dan yola çıkan aktivistler özel araçları ile değil ziyaret ettikleri ülkelerdeki otobüslerle yolculuklarını tamamlayacaklar.

2 Aralık 2010 tarihinde Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den hareket eden harekette 22 ülkeden yaklaşık 150 aktivist bulunuyor.

Hindistan Sorun Çıkardı!

İRNA ajansının bildirdiğine göre; birkaç gün önce Hindistan'da buluşan yardımsever aktivistlerden oluşan Asya kafilesi, Pakistan sınırına vardığında Hint  hükümeti tarafından çıkışlarına izin verilmedi. Aktivistler hava yoluyla Tahran'a hareket etmeğe hazırlanıyor.

Asya Konvoyu İran sorumlusu Ali Kumeyli, Hint hükümetinin engel çıkarması yüzünden Asya kafilesinin gecikmeyle de olsa yoluna devam edeceğini vurguladı. Kumeyli, bu  konvoya Hindistanlı aktivistlere ilaveten Endonezya, Malezya, Azerbaycan, Bahreyn ve başka ülkelerden de katılım olacağını ve Tahran'da toplandıktan sonra topladıkları  yardımlarla Türkiye'ye hareket edeceklerini belirtti.

Konvoy İran Üzerinden Türkiye'ye Gelecek

"Asya'dan Filistin'e Dayanışma Konvoyu" olarak adlandırılan konvoyda bulunan insani yardım gönüllüleri Pakistan, İran, Türkiye, Suriye ve Mısır üzerinden Gazze'ye ulaşmaya çalışacaklar. Farklı din, dil ve ırktan vicdan sahibi insanların meydana getirdiği konvoyun Türkiye'de ev sahipliğini İHH İnsani Yardım Vakfı yapacak. İHH tarafından Türkiye'de konvoyun uğrayacağı illerde çeşitli programlar düzenlenecek.  

Aktivistlerin 17 Aralık 2010 tarihinde Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor. Türkiye'de İHH'nın ev sahipliği yapacağı aktivistler için 19 Aralık tarihinde Diyarbakır'da büyük bir program düzenlenmesi planlanılıyor.

Diyarbakır'daki programın ardından konvoy, Suriye'ye geçiş yapılacak. Aktivistler eğer herhangi bir engellenmeyle karşılaşmazlarsa İsrail'in saldırılarının yıldönümü olan 27 Aralık 2010 tarihinde Gazze'de olacaklar.

HABERE YORUM KAT