1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. "Askerler Köyleri Keyfi ve Kasıtlı Yaktı"
Askerler Köyleri Keyfi ve Kasıtlı Yaktı

"Askerler Köyleri Keyfi ve Kasıtlı Yaktı"

Batman'ın Hasankeyf İlçesi'ne bağlı 3 köyün yakılmasının ardından yakılan bölgede incelemelerde bulunan insan hakları heyeti, hazırladıkları raporu açıkladı.

29 Haziran 2010 Salı 19:18A+A-

Batman'ın Hasankeyf İlçesi'ne bağlı Keçeli (Bizinka), Palamut (Xirbekûr) ve Siirt Merkeze bağlı Güneşli (Şemsê)  köylerinin 23 Haziran günü askerler tarafından ateşe verildiği iddia edilmişti. Olay yerinde incelemelerde bulunan İHD Diyarbakır Şubesi, Mazlum Der Diyarbakır Şubesi ve Diyar Göç-Der, hazırladıkları araştırma inceleme raporunu düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen basın toplantısına Mazlum Der Şube Başkanı Av. Selahattin Çoban, Şube Yöneticisi Av. Mustafa Sarıhan ve İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Serdar Çelebi katıldı.

Heyetin yakılan köylerde inceleme yaptığı sırada çekilen görüntülerin sinevizyonda verildiği basın toplantısında konuşan Mazlumder Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, olayla ilgili çok etkin ve kapsamlı bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Çoban'ın ardından hazırladıkları raporu okuyan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Serdar Çelebi, köylülerin İHD Siirt Şubesi'ne başvurusunun ardından Diyarbakır Siirt ve Batman'dan oluşturdukları bir heyetle adı geçen köylere gittiklerini söyledi. Çelebi, heyetin yaptığı tüm çalışmalar sonucunda edindiği gözlem ve tespitleri sıraladı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum