1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. "Askerler Gitmiş, Yerlerini Otoriter ve İslamcı Hükümet Almış"
"Askerler Gitmiş, Yerlerini Otoriter ve İslamcı Hükümet Almış"

"Askerler Gitmiş, Yerlerini Otoriter ve İslamcı Hükümet Almış"

Nobel ödüllü yazar şöyle bir trajik manzara görmüş Türkiye’de: “Otoriter askerler gönderildi, onların yerini otoriter ve İslamcı hükümet aldı”.

16 Şubat 2015 Pazartesi 08:22A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

İstanbul’daki evinde AFP muhabiri Philippe Alfroy’u ağırlayan Orhan Pamuk verdiği röportajda AKP’yi zehir zemberek eleştirmiş. Pamuk, bir yıl kaldığı Amerika’dan geriye döndüğü Türkiye’de insanların fısıldayarak konuştuğunu müşahede etmiş. Üstelik AKP’nin kuvvetler dengesini yerle bir ettiği teşhis etmiş ve hâkim olan ‘korku iklimi’ni derinden hissetmiş. Nobel ödüllü yazar şöyle bir trajik manzara görmüş Türkiye’de: “Otoriter askerler gönderildi, onların yerini otoriter ve İslamcı hükümet aldı”.  

Malum “Türkiye otoriter bir yönetime doğru hızla yol alıyor” söylemi birkaç ay öncesinde kaldı. Stratejik analizlere, sosyolojik raporlara, uluslararası gözlemcilere ve seküler iktidar sınıflarına bakılırsa Türkiye’de otoriter ve totaliter yönetim 3. AKP Hükümeti marifetiyle resmen egemen olmuş. Ancak Türkiye ‘İsrailleşme’ ve ‘Kuzey Koreleşme’ tercihlerinden hangisinde karar kılacağını henüz netleştirememiş durumda. İranlaşma, Cezayirleşme ve Malezyalaşma gibi korkuların modası geçtiği için şimdi bu ikisi revaçta.

Yazının Devamı >>>