1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerin Cenazesini Dağda Unutmuşlar!
Askerin Cenazesini Dağda Unutmuşlar!

Askerin Cenazesini Dağda Unutmuşlar!

PKK baskınına uğrayan askerî tim, çıkan çatışma sonrasında hayatını kaybeden Jandarma Er Selman Özay'ı olay yerinde unuttu, cenaze sabah alındı.

11 Nisan 2011 Pazartesi 14:08A+A-

Tam bir yıl sonra ortaya bir gerçek daha çıktı.

Balyoz bildirisi ile yeniden gündeme gelen Genelkurmay, yine manşetlerden inmiyor. Yargılanan sanıklarına sahip çıkmada cevval davranan TSK, dağda savaşırken ölen askerinin cenazesini olay yerinde unutuyor.

Haber, Radikal gazetesinde manşet olarak yayınlandı. Gazete, ABD ordusunun cephe gerisinde esir bulunan askerini kurtarmak için özel birliği göndermesini konu alan "Er Ryan'ı kurtarmak" filmine gönderme yaparak "Şehit eri dağda unutmak" manşetini attı.  

Mesut Hasan Benli imzalı haber de işte iddianameden alınmış. Saldırının gerçekleştiği gün kayıtlara 27 Nisan 2010 olarak geçiyor. Olayın nasıl meydana geldiği iddianamede anlatılıyor:  

"Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, 21. Jandarma Sınır Tugay Savaş İstihkâm Bölüğü Komutanlığı'na ait istihkâm timi, Hakkâri'nin Habeşti Üs Bölgesi'nde görevlendirilmişti. Üsteğmen Mehmet Mazı komutasındaki 7 kişilik tim geceyi geçirmek için 27 Nisan 2010 günü 1825 rakımlı tepede çadır kurdu."

ASKERİ İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ BULDU

Ancak yine iddianameye göre seçilen yer güvenli değildi. Gece saat 21.00 sıralarında PKK'lılar saldırdı. Çıkan çatışmada Uzman Çavuş Erkan Ayas ve iş makinesi operatörü olarak görev yapan Jandarma Er Selman Özay hayatlarını kaybederken iki asker de yaralandı. Saldırının ardından bir bölük yardıma geldi, yaralı asker ile Uzman Çavuş Ayas olay yerinden tahliye edildi. Ancak er Selman Özay olay yerinde unutuldu. Dava dosyasına göre "Hava aydınlanınca yapılan kontrolde bir iş makinesi operatörünün, kayaların arasında başından vurulmuş olarak bulunduğu bildirildi. Şehit, sabah saat 8.30'da helikopterle alındı."

Gazetedeki habere göre olayla ilgili yapılan tahkikat sadece unutmayı değil sorumlu kişilerin de hatalarını gün ışığına çıkarıyor. Haberde üsteğmen ve uzman çavuşun yer seçimindeki kusurları sıralanıyor:

TERTİPLENME HATASI

"İstihkâm iş makinesi operatörlerinin emniyetli bölge dışında topluca ve mevzilerinin önünü kapatacak şekilde tertiplenmelerine müsamaha gösterildiği; Üsteğmen Mehmet Mazı'nın iş makinesi operatörlerinin mevzilerin önüne gözetleme ve ateş sahalarını kapatacak şekilde mevzilenmelerine engel olmaması nedeniyle görevini tam olarak yerine getirmediği; Uzman Çavuş Nazmi Avşar'ın ikaz edilmesine rağmen kendilerine gösterilen yer dışında nispeten daha emniyetsiz bir bölgede ısrar etmesi sonucu birliğin emniyetini tehlikeye düşürdüğü belirtilmiştir." 

SAVCI CEZA İSTEDİ

Haberde bilirkişi Topçu Yüzbaşı Abdülkerim Ceyhan'ın "Mevzilerin çepeçevre emniyet esaslarına göre hazırlanması gerekirken, emniyet bölgesinin dışına istihkâm timindeki personelin çadır kurduğu ve kol komutanlarının bu duruma yeterli müdahalede bulunmadığı anlaşılmıştır." şeklindeki yorumu da dikkat çekici.

Askeri Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 'şüpheliler Üsteğmen Mehmet Mazı ve Uzman Çavuş Nazmi Avşar'ın istihkâm timinin emniyet kuşağının dışında istirahat ettiği ve buna engel olmamaları nedeniyle görevi ihmal suçu işlediği' belirtildi. Askeri Savcılık timin en rütbelileri olan Mazı ve Avşar'ın cezalandırılmalarını talep etti.

SORUMLULARA TAZMİNAT DAVASI

Olaydan haberden olan asker ailesi de harekete geçti. Şehit Aileleri Federasyonu'nun avukatı İsmail Kılıç'ın hedefinde Bakanlık da vardı:

"Sorumlular hakkında ceza yargılaması devam etmekte, ayrıca sorumlular ve Milli Savunma Bakanlığı aleyhine tazminat davası açılacak."

HABERE YORUM KAT