1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askeri Gemi, Kaçakçı Teknesi Gibi
Askeri Gemi, Kaçakçı Teknesi Gibi

Askeri Gemi, Kaçakçı Teknesi Gibi

NATO görevinden dönen Edremit adlı gemide ihbar üzerine arama yapıldı. Ele geçen malzemeler ise şok etkisi yarattı.

22 Aralık 2010 Çarşamba 07:16A+A-

NATO görevinin ardından mayıs ayında Türkiye'ye dönen "Edremit" isimli savaş gemisinde ele geçirilen 5 bin paket kaçak sigara ve 300 şişe viski ile ilgili soruşturmada skandal karar çıktı. Askeri savcılık 'kaçakçılık yapıldığı tespit edilemedi' diyerek dosyayı kapattı.

Hepsi içiciymiş

Balıkesir'de bulunan Erdek Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı TCG Edremit gemisi mayıs ayında İspanya'daki NATO görevinden dönerken polise kaçakçılık ihbarı yapıldı. Polisin durumu askeri savcılığa bildirmesinin ardından Erdek Askeri Limanı'na demirleyen gemiye baskın düzenlendi. Yapılan aramada savaş gemisinin özel bölmelerinde 5 bin paket sigara ve 300 şişe alkollü içki bulundu. Olayın ardından Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı kaçakçılık soruşturması başlattı. Ancak ele geçirilen kaçak mallardan çok daha fazlasının askeri savcıdan gizlendiği, içki ve sigara getirenlerin malzemelerinin kendilerine dağıtıldığı öne sürüldü. Edremit Savaş Gemisi personeli tarafından hediyelik eşya kapsamı dışında getirilen içki ve sigaraların 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ile 4458 sayılı Gümrük Kanunu'na aykırılık teşkil ettiği tespit edildi. Ancak yapılan arama sonucunda sigara ve alkollü içkilerin kaçakçılık yapmak maksadıyla getirildiğine dair herhangi bir delil bulunmadığı bildirildi.

Kovuşturmaya gerek yok

Skandal olayla ilgili kamu davası açılmazken 23 Kasım'da askeri savcılık tarafından kovuşturmaya gerek olmadığına hükmedildi. Dosyanın, Mayın Filosu Komutanlığı'na gönderilmesine karar verildi. Baskın ve soruşturma sürecinde geçen 6 ayda askeri savcıya bazı amiraller tarafından 'olayın üstüne fazla gitmemesi' için uyarı yapıldığı iddia edildi.

Gemi mürettebatının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Yüzer Birlikler Standart Kuruluş ve Kurallar Yönergesi'ne göre kişi başı en fazla 20 paket sigara ve 2 şişe alkollü içkiyi gümrüksüz getirme hakkı bulunurken Edremit'te bunun yaklaşık 10 kat aşıldığı belirlendi. Tüm personelin toplamda gümrüksüz en fazla 60 şişe içki ve 600 paket sigara getirme hakkının bulunduğu kaydedildi. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na göre sivil ya da askeri görevlilerin bu miktarda malı yurda sokmaya çalışmaları gümrüğü yanıltarak ürün ithal etmek anlamına geliyor. Bu durumda kaçak getirilen mallara ve gemiye el konulmasını öngörülüyor.

LİMANDA ŞOK BASKIN

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü'ne gelen bir ihbar üzerine 7 Mayıs'ta İspanya'daki NATO görevinden dönen Edremit gemisinde arama yapılmıştı. İhbarcı 100 bin kaçak sigaranın Türkiye'ye sokularak piyasaya sürüleceğini öne sürmüştü. Polis, hemen durumu savcılığa bildirmiş, konu askeri savcılığa iletilmişti. Edremit adlı savaş gemisi Erdek'teki askeri limana yanaştıktan sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri askeri savcının gözetiminde arama yapmıştı. Geminin zulalarında 5 bin paket sigara ve 300 şişe viski ele geçirilmişti.

İRFAN DUMLU / BUGÜN

HABERE YORUM KAT