1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerî Casusluk Davası Görülmeye Başlandı
Askerî Casusluk Davası Görülmeye Başlandı

Askerî Casusluk Davası Görülmeye Başlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca askerî casusluk belgeleriyle ilgili hazırlanan 'gizlilik' iddianamesi hazırlandı.

26 Ağustos 2011 Cuma 05:52A+A-

İddianamede, askerî casusluk davasının bir numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer yöneticiliğindeki suç örgütüne yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında 5 şüphelinin evinde arama yapıldığı belirtildi. Yapılan aramalarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait gizli belgeler ele geçirildiği kaydedilen iddianamede, "Ancak, şüphelilerin anılan örgütle irtibatları tespit edilemediğinden bireysel nitelikteki eylemlerine ilişkin evrak ayrılmıştır." denildi. İddianamede, şüpheli askerler Yahya Sezer'in evinde 535, Rüstem Altundaş'ın evinde 383, Halil Can Akince'nin evinde 7 bin 654, Ramazan Boz'un evinde 6 bin 39, Yıldırım Kahraman'ın evinde ise 3 bin 21 adet açıklanması yasaklanan ve niteliği itibarıyla gizli kalması gereken belge ele geçirildiği kaydedildi.

Sanıklardan Ramazan Boz'da 153, Yıldırım Kahraman'da ise 2 adet devletin güvenliğine ilişkin belgenin ele geçirildiği anlatılan iddianamede, Genelkurmay Başkanlığı'nın, sanıklardan ele geçirilen belgelerin 'açıklanması yasaklanan ve niteliği itibarıyla gizli kalması gereken' ve 'devletin güvenliğine ilişkin' belgeler olduğunu bildirdiği belirtildi.

'Gizli belgeler' ile ilgili dava görülmeye başlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında 5 muvazzaf sanık hakim karşısına çıktı. 'Yasaklanan bilgileri temin etmek' ve 'devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek' suçundan 1 yıldan 11 yıla kadar hapisle yargılanan sanıklar, belgelerin gizlilik özelliği taşımadığını, görevleri gereği bilmeleri ve çalışmaları gereken belgeler olduğunu, korumak için de ellerinden geleni yaptıklarını savundu.

Büşra Erdal / Zaman 

HABERE YORUM KAT