1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Asker ve PKK Aynı Safta Savaşır mı?
Asker ve PKK Aynı Safta Savaşır mı?

Asker ve PKK Aynı Safta Savaşır mı?

Abdülkadir Selvi, IŞİD karşıtı koalisyonun Musul'a düzenleyeceği kara harekatında Türkiye'nin pozisyonunu yazdı.

04 Mart 2015 Çarşamba 14:17A+A-

PKK'nın kara harekatına katılmak istediğini belirten Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye’nin bir blokajının olduğu izlenimi edinmediğini yazdı.

Yazar, ayrıca 25 bin askerle Nisan ayında yapılması beklenen operasyona Türkiye'nin askeri malzeme ve lojistik destek sunacağını duyurdu.

Ortadoğu ve Türkiye'de baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Silah bırakması gündemde olan PKK ile Türkiye Musul'da IŞİD'e karşı aynı safta savaşma ihtimali belirdi. Peki bu mümkün mü ya da nasıl olacak?

BAĞDAT'A İNEN UÇAKTA NELER VARDI?

Hükümete yakın isimlerden Abdülkadir Selvi, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u IŞİD'in elinden almak için düzenlenecek dev operasyonun çarpıcı detaylarını köşesinde yazdı.

Olası operasyonda Süleyman Şah'a saldırı riskinin yüksek olduğunu gören hükümetin türbeyi taşımakla doğru iş yaptığını yazan Selvi, daha sonra merak edilen harekatın ayrıntılarını böyle aktardı:

"Dün kaynaklarıma operasyonu sorarken, Irak ordusuna yardım için gönderdiğimiz kıyafetleri hatırlatarak, ”Bunlar çöl kıyafetleri yoksa operasyon yazın mı olacak?” diye sordum. Adları çöl kıyafetleri olsa da kış şartlarına göre özel olarak üretilmiş askeri malzemeler olduğunu söylediler.

Nisan ayı itibariyle IŞİD’e karşı 20-25 bin askerin yer alacağı büyük bir kara operasyonu bekleniyor. Koalisyon güçleri bu operasyona savaş uçakları ve füzelerle havadan destek verecekler.

PKK DA KATILABİLİR

Kara harekatına Irak ordusu ve Peşmergeler katılacak. Özel Kuvvetlerden yetişen subaylarımız yaklaşık 2 yıldır Peşmergeye eğitim veriyor. Peki PKK ne yapacak? Benim edindiğim izlenim PKK’nın da IŞİD’e karşı yürütülecek bir kara operasyonuna katılmak istediği yönünde. Bu mümkün olacak mı? Türkiye’nin bir blokajının olduğu izlenimi edinmedim. Operasyon Kerkük’ün kuzeyinden Musul’a doğru olacak. Zaten şimdiden IŞİD’in en güçlü direniş noktalarından olan Saddam’ın memleketi Tıkrit’te güçler karşılıklı olarak birbirini yokluyor.

TÜRKİYE'NİN KONUMU

IŞID’e yönelik operasyonda bizim konumumuz ne olacak? Kara harekatına katılmayacağız. Lojistik ve askeri malzeme desteği vereceğiz. Üslerimiz operasyon merkezi olarak kullanılmayacak ama zorunluluk halinde savaş uçakları İncirlik’e iniş yapabilecek. Savaş uçaklarımız hava harekatına katılmayacak. Awacs erken uyarı uçakları haberleşme desteği verecek.

IŞİD’e yönelik kara operasyonunda yokuz ama lojistik destek vererek koalisyonda yer alacağız."

(İnternethaber)

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum