1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asker ve CHP Resepsiyonuna Katılmıyor!
Asker ve CHP Resepsiyonuna Katılmıyor!

Asker ve CHP Resepsiyonuna Katılmıyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'ndeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılmayacağını, gerekçesinin de 'bayramı halkın arasında kutlamak' olduğunu söyledi.

29 Ekim 2010 Cuma 05:30A+A-

Resepsiyona katılmamasının bir boykot anlamı taşımadığını, bu kararının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Hanım'ın başörtüsüyle de ilgisi bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Hanımefendiye gerçekten müthiş bir haksızlık yapıyoruz. 'Türban taktı diye biz oraya gitmiyoruz' yanlış böyle bir şey. Böyle bir algının arkasında dursaydık zaten milletvekillerimiz de gitmezdi." dedi. Askerin iki önce 'resepsiyona katılmama' kararı almasının ardından gelen bu açıklama dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, haftalardır tartışılan 'resepsiyon kararını' nihayet verdi. CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce'nin, "Parti olarak karar aldık, resepsiyona katılmayacağız." açıklamasıyla başlayan tartışma sürecinde Kılıçdaroğlu'nun tavrı merak ediliyordu. İstanbul'da medya temsilcileriyle yaptığı görüşmede, resepsiyona ilişkin bir karar almadıklarını belirterek İnce'yi yalanlayan Kılıçdaroğlu, kendi tavrının ne olacağı yönündeki soruya da, "Daha 29 Ekim'e çok var." diye cevap vermişti. Bugüne kadar konuyla ilgili sorulara benzer cevaplar veren CHP lideri, dün akşam Kanal D'de katıldığı 32. Gün programında kararını açıkladı. Kılıçdaroğlu, Köşk'teki resepsiyona katılmayacağını söyledi. Cumhuriyet Bayramı'nı halkla birlikte kutlamaktan yana olduğunu belirten CHP lideri, resepsiyona katılıp katılmayacağının 'ulusal bir sorun' haline getirildiğini ve bundan rahatsız olduğunu kaydetti.

Resepsiyona kurumsal olarak 'katılmama' kararı almadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, önceki yıllarda olduğu gibi Çankaya Köşkü'nü 'boykot etme' anlayışında da olmadıklarını ifade etti. CHP lideri, "Resepsiyona katılmayacak olmam Cumhurbaşkanı'na karşı bir tavır olsaydı, biz grubu serbest bırakmazdık." diye konuştu.

Habib Güler / ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum