1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asker Aileleri Hantepe Açıklamasına Öfkeli
Asker Aileleri Hantepe Açıklamasına Öfkeli

Asker Aileleri Hantepe Açıklamasına Öfkeli

Genelkurmay’ın Heron açıklaması çocukları Hantepe’de öldürülen babaları öfkelendirdi: “Genelkurmay bizimle dalga mı geçiyor?”

23 Ağustos 2010 Pazartesi 13:07A+A-

"Görüntülerde ne sis ne de toz bulutu var. 400-500 metre yakındaki tabur neden yardıma gitmedi?"

Genelkurmay Başkanlığı'nın 19-20 Temmuz gecesi Hantepe baskınında 7 askerin hayatını katybetmesiyle ilgili yaptığı Heron açıklaması asker yakınlarını kızdırdı. Hantepe'de oğlu Ayhan Say'ı kaybeden baba Hasan Say ile Hakan Yurtkun'un babası Zafer Yutkun "Heron görüntülerinde ne sis ne toz bulutu var. Genelkurmay bizimle dalga geçiyor" diye tepki gösterdiler.

Genelkurmay'dan bir ay sonra gelen "görüntülerin saldırından sonra çekildiği" ve "Zap Vadisi'ndeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle helikopterlerin gidemediği" açıklaması asker ailelerini kızdırdı. Heron görüntülerinin saldırıdan sonra çekildiği ifadesi hariç diğer tüm açıklamaları gerçek dışı bulduğunu söyleyen baba Say,  şunları kaydetti:

"Helikopterlerin yükselişi sınırlı mı? Çatışma alanına 7 dakikada varmasın da 15 dakikada varsın. Dağın o yanında sis varsa öteki yanında yoktur. Teröristler helikopterin sesini duysa korkardı. Onu da geçtim, saldırıya uğrayan birliğin 500-600 metre gerisindeki tabur niye müdahale etmiyor? Üstelik Heronların görüntüleri bahar havası gibi... Açıklamada Heronlar olayı geç fark etti kısmı inandırıcı, geri kalanı hiç inandırıcı değil. Genelkurmay bu açıklama ile bizimle dalga geçiyor."

Hakan Yutkun'un babası Zafer Yutkun da açıklama ile Genelkurmay'ın kendileriyle adeta alay ettiğini belirterek şöyle dedi: "Heron görüntülerinde havanın nasıl olduğu belli. Heron'dan sonra yapılacak ilk iş bölgeye helikopter göndermekti. Toz bulutu diyorlar, toz bulutu görünmüyor görüntülerde. Açıklama hiç inandırıcı değil... Halkla, milletle dalga geçen bir açıklama... Sorumlular hakkında dava açacağım."

HABERE YORUM KAT