1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askarov’un Sorumluları Hakkında Suç Duyurusu
Askarov’un Sorumluları Hakkında Suç Duyurusu

Askarov’un Sorumluları Hakkında Suç Duyurusu

Mazlumder ve İHH, işkence ile öldürülen Askarov'un sorumluları Süleyman Demirel ve dönemin bakanlar kurulu hakkında Sultanahmet Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

03 Aralık 2010 Cuma 13:42A+A-

16.02.1999 tarihinde İslam Kerimov'a yönelik Taşkent'te gerçekleştirilen bombalı suikast İslam Kerimov tarafından muhaliflerini tasfiye etme imkânı olarak değerlendirilmiş ve yüzlerce insan tutuklanmıştı. Özbekistan tarafından, suikast ve rejim muhalifi "Demokratik Erk Partisi" üyesi olduğu gerekçesiyle Askarov Zayniddin Abdurrasuloviç'in Türkiye Cumhuriyeti'nden Özbekistan'a iadesi istenmişti. 15 Mart 1999 tarihinde Fatih 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında verilen Özbekistan'a iade kararına karşı MAZLUMDER Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuş ve mahkeme 23.03.1999 tarihinde 'tedbiren Türkiye, anılan kişileri yargılamanın sonucuna kadar iade etmemeli' kararına varmıştı.

Mahkemenin bu bağlayıcı kararına rağmen yargılamanın sona ermesi beklenmeden Bakanlar Kurulu'nun kararıyla Abdurrasuloviç 26 Nisan 1999'da gece yarısı özel bir uçakla Özbekistan'a gönderilmişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bizzat konuyla ilgilendiği bilinmektedir. İadenin ardından Özbek vatandaşlar Özbekistan'da cezaevine konularak tecrit edilmiş alanlarda kötü muamelelere, işkenceye, adil olmayan bir yargılamaya ve yaşam hakkına yönelik ağır ihlallere maruz kalmışlardır. O tarihte Türkiye Hükümeti sözde, Özbek vatandaşlarla ilgili işkence, kötü muamele vb. uygulamalara karşı güvenliklerine dair Özbekistan'dan güvence aldıklarını belirtmelerine rağmen süreç tersine işlemiş, mahkumlara insanlık dışı muameleler devam etmiş ve iadeden sorumlu yetkililerin durumun takibine dair herhangi bir girişimi olmamıştır. 2010 Kasım ayı ortasında, Abdurrasuloviç ceza sürecinin bitmesine 5 ay kala işkence edilerek öldürülmüştür.

Suç Duyurusunda Bulunuldu

MAZLUMDER, tüm itirazlara, mahkeme kararlarına rağmen hem de riskin yaşam hakkına yönelik olduğu belli iken Abdurrasuloviç'i Özbekistan'a iade ederek bile bile ölüme gönderen dönemin Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında bugün Sultanahmet Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülden Sönmez konuyla ilgili basın mensuplarına bir açıklama yaparak soruları cevaplandırdı. Sönmez, açıklamada "Masum bir insan zalimce öldürülmüştür. Masum bir insanın ölümünü bütün insanlığın ölümü gibi sayan bir anlayışla Askarov Zayniddin için Türkiye, Özbekistan ve uluslararası düzlemde tüm girişimlerin gerçekleştirilmesi için ulusal ve uluslararası tüm resmi ve sivil kuruluşlara çağrı yapıyoruz. Askarov ile ilgili olarak hızlı, etkin bir araştırma ve soruşturmanın sağlanması, Türkiye'deki ve Özbekistan'daki sorumlularının cezalandırılması için gerekli çabaların ortaya konması tüm insanlığın sorumluluğudur. Bu girişimler sadece Askarov ile sınırlı tutulmamalıdır. Özbekistan'da haksız tutuklamalar, keyfî gözaltılar ve muhaliflere uygulanan işkence ve baskılar nedeniyle çok sayıda mağdurun olduğu bilinmekte ve sırf muhalif olduğu için hapiste bulunanların sayısı yüz binlerle ifade edilmektedir." dedi.

İLGİLİ HABERİMİZ:

HABERE YORUM KAT