1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Asıl Siyasetin PKK’laşmasından Endişe Edilmeli!
Asıl Siyasetin PKK’laşmasından Endişe Edilmeli!

Asıl Siyasetin PKK’laşmasından Endişe Edilmeli!

PKK’nin müslüman şahsiyetlere, geçmişteki gibi ateist yorumlar yerine, daha farklı bir yaklaşım göstermek istemesini nasıl yorumlamalıdır? Bir temel anlayış değişikliği mi sözkonusudur; yoksa, hedefe varmak için her araç ve yol mübahtır, anlayışınca harek

14 Temmuz 2011 Perşembe 17:42A+A-

‘PKK’nın siyasîleşmesi’nden çok, ‘siyasetin PKK’laşması’ndan endişe edilmeli..

Selahaddin E. Çakırgil

Meclis’te yapılan yemin komik bir dayatma olmanın ötesinde, bir formalite..

Bir avuçcuk olan, ancak, ülke ve halka 80 küsur yıldır tahakküm eden ve Derin Devlet’i temsil eden gerçek kemalist/laikler dışında hemen herkes, bu yemini de, onu içinde yer aldığı anayasanın hükümlerini de kendilerinin ve ideolojilerinin halkımıza zorla kabul ettirilmesi ve halkın bu zorbalar ve zorbalık karşısında başeğmesini sağlamaya yönelik bir dayatma ve yerine getirilmesi gerekli bir formalite olarak görüyor.. Tiyatroya girerken, kapıda gösterilmesi gereken bilet gibi.. İçerde oynanan oyunla bu bilet arasında başka bir bağ yok..

Ne dediğini bilerek, muhtevasını kabullenerek yapılırsa, o gibi kimseler o zorbalık potasında erimiş, o zorbalarla aynîleşmiş olur. Bunu bir mecburiyet olarak kabul edenlerin durumu ise biraz farklı olabilir; en azından, hile, ikrah ve cebren bir yemin etme durumu olduğunu düşünür ve muhtevasını da, şeklini de içinden reddedebilir.. Keza, mevzu’u bâtıl ve geçersiz olan bir konuda yapılan yeminin de bir bağlayıcılığının olmadığı düşünebilir..

Bilindiği üzere, bu seçimde, ortaya çıkan tabloda bir değişiklik vardı.. 6’sı (BDP destekli) bağımsız olmak üzere, bir emekli korgeneral MHP listesinden, bir gazeteci ile bir tıb profesörü de CHP listesinden olmak üzere 9 kişi, (BDP destekliler) KCK dâvasından; (MHP ve CHP destekli) 3 isim de Ergenekon Yargılaması’ndan dolayı içerde bulunuyorlardı.. Ve bu tutuklu kişiler, seçilmiş olmalarına rağmen, kendilerini yargılayan mahkemelerce serbest bırakılmadılar.. Seçilmiş olmak, tutuklu sanıkların bırakılmasını mutlaka gerekli mi kılar ve kılmalıdır?

Yazının Devamı… 

HABERE YORUM KAT