1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aselsan’da Cinayet Şüphesi Güçlendi
Aselsan’da Cinayet Şüphesi Güçlendi

Aselsan’da Cinayet Şüphesi Güçlendi

Aselsan mühendisi Başbilen’in şüpheli ölümüyle ilgili jandarma olay yeri raporu Adli Tıp’ın aksine Başbilen’in boğazındaki kesiğin 20 cm. olduğunu ortaya koydu.

28 Ekim 2011 Cuma 17:00A+A-

Ankara Ayancık yolu üzerinde 2006 yılında aracının içinde bilek ve boğazı kesilmiş bir şekilde ölü olarak bulunan Aselsan Mühendisi Hüseyin Başbilen’in ölümü ile ilgili soruşturmayı yapan jandarmanın olay yeri inceleme raporu Başbilen’in ölümünden sonra hazırlanan otopsi raporunu yalanladı. Jandarma raporunda Başbilen’in boğazındaki kesik izi 20 cm olarak belirtilirken otopsi raporunda kesik 2 cm olarak yer almıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporunda Başbilen’in boğazındaki 20 cm’lik kesiğin 2-3 cm olarak gösterildiğini belirledikten sonra hazırlanan raporun Adli Tıp Genel Kurulu’nda onaylatılmadığını saptamıştı.

Olay yeri fotoğrafları

Öte yandan 4 ağustosta Aselsan’da düzenlenecek toplantıya katılmak için evinden çıkan Başbilen’in cesedini 50 saat sonra Ankara Ayancık yolu üzerinde bulunması da mercek altına alındı. Başbilen’in 4 ağustosta evinden çıktığı, 6 ağustosta da köylülerin ihbarıyla jandarma ekipleri tarafından cesedinin bulunduğu bildirildi. Başbilen’in cesedi aracın şoför koltuğunda değil de ön sağ koltukta başı aşağı, ayakları ise koltuğun üst tarafında gelecek şekilde bulundu. Olay yeri inceleme ekipleri Başbilen’in bulunduğu esnadaki halini fotoğrafladı.

Çalıştığı projeler mercek altında

Başbilen’in araç içerisinde başka şahıslarla boğuşma ve tartışma yaşayıp yaşamadığı da araştırılıyor. Borcu yüzünden intihar ettiği öne sürülen Başbilen’in bankada kendi hesabında yüklü miktarda parası bulunduğu, iddiaların aksine iki aylık evli olan Başbilen’in düğündeki takılarının da bir bankanın kasasında saklandığı tesbit edildi. Savcılık, Hava Kuvvetleri’nden Başbilen’in ölmeden önce hangi projelerde görevlendirildiğini sordu. Başbilen’in telefon kayıtlarında ise olayın intihar olduğu tezini çürütecek bilgiler olduğu öğrenildi.

Gerçekler ortaya çıksın

Hüseyin Başbilen’in babası Vehbi Başbilen dün soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir ile görüştü. Baba Başbilen, oğlunun son günleri ve Aselsan’daki projesi ile ilgili savcıya yaklaşık 2 saat boyunca bilgi verdi. Taraf ’a konuşan Başbilen, “Soruşturmayı yürüten savcılarımız olayın üzerine kararlılıkla gittiler. Hem soruşturmayı iki yıl önce başlatan savcı Veli Dalgalı, hem de Murat Demir bu olayda sır olarak kalan her şeyin ortaya çıkması için elinden geleni yapıyorlar. Şimdilik bu bile beni teselli ediyor. Umarım gerçekler kısa sürede aydınlanır” dedi.

Arzu Yıldız / Taraf 

HABERE YORUM KAT