1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arjantin de Cuntasına Hesap Kesti! Sıra Türkiye'de...
Arjantin de Cuntasına Hesap Kesti! Sıra Türkiyede...

Arjantin de Cuntasına Hesap Kesti! Sıra Türkiye'de...

Arjantin'de darbeyle ilişkisi olan 15 kişiye müebbet hapis cezası verildi, Türkiye’de ise 12 Eylül darbecileriyle ilgili suç duyuruları şu an soruşturma safhasında...

23 Aralık 2010 Perşembe 12:36A+A-

Arjantin'in eski askeri diktatörü Jorge Videla, 1976'da 31 muhalifin öldürülmesi ve işkence de dahil insanlığa karşı suçlardan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Cordoba kentinde dün yapılan duruşmada "yıkıcı güçlere" karşı yürütülen "kirli savaşta" yapılanların sorumluluğunu kabul eden Videla, o dönemde insan haklarının ihlal edildiği iddialarını ise reddetti. Arjantin'de 1976-1981 dönemindeki askeri diktatörlüğün lideri olan 85 yaşındaki Videla, solcu gerillalar ile yandaşlarını hedef alan ve 13 bin kişinin öldüğü kirli savaşın mimarı olarak kabul ediliyor. Söz konusu 31 kişinin, ordunun darbeden sonraki aylarda iktidarını sağlamlaştırdığı süreçte, sivil hapishane hücrelerinden çıkarılarak "kaçmaya çalışırken vuruldukları" belirtiliyor. Videla, iktidarı döneminde yapılanları, Arjantin halkının Marksist bir devrimi önleme talebinde bulunduğunu iddia ederek savunuyor.

Türkiye'de ise darbecilerle yüzleşmek için Anayasa değişikliği ile darbecileri koruyan anayasanın geçici 15. Maddesi kaldırılmıştı. Değişiklikten sonra çok sayıda sivil toplum kuruluşu yargıya başvurarak 12 Eylül askeri darbesinin mimarlarının yargılanmasını için suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş bizzat kendisi sürdürdü. 'Anayasa düzeni yıkmak, insanlığa karşı suç işlemek' suçlamasıyla sürdürülen soruşturmada Keleş yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Ankara Başsavcılığı'na gönderdi. Savcılık, DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu geçici 1. Maddesini göz önünde bulundurulması etkili olmuştu. Bu düzenleme nedeniyle özel yetkili mahkemeler 1 Mayıs 1984'ten önceki suçlara bakamıyor. Dosyanın sivil savcılığa gönderilmesinin ardından soruşturma için yeni savcı görevlendirildi. Soruşturma hâlâ sürüyor.

HABERE YORUM KAT