1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç'tan Tutuklu Vekiller Açıklaması
Arınçtan Tutuklu Vekiller Açıklaması

Arınç'tan Tutuklu Vekiller Açıklaması

Arınç, milletvekili seçilenlerin hakkında bütün maddeler bir kenara bırakılarak tahliye kararı verilmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

30 Haziran 2011 Perşembe 02:42A+A-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ’’Ama bunu bir mahkeme vermiyorsa sadece üzülürüm. O mahkemeyi itham etmek ve siz hukuka aykırı davranıyorsunuz demek hakkına sahip değilim." diye konuştu.

Bülent Arınç, bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili seçilen bazı tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddedilmesi konusunda Arınç, "Ben hukukun yanına biraz da vicdanı ekliyorum. Yani verilen karar hukuki ve vicdani olmalı. Sadece hukuki veya kanuni olursa... Bugün tahliye taleplerinin reddine ilişkin hükümler hukukidir, kanunidir ama ne kadar vicdanidir, bu konuda endişem var. " dedi.

Sorunun sadece Haberal ve Balbay ile sınırlı olmadığının altını çizen Arınç, KCK davası tutuklusu milletvekillerini işaret etti. Arınç, o davada da henüz yargı kararının sonuçlanmadığını, bir kısmının sorgusunun bile yapılmadığını hatırlattı.

Bülent Arınç, "Kürtçe savunma vermek istemeleri nedeniyle iş ilerleyemiyor. Bu insanların da tahliye edilmesi gerekir mi diye sorarsanız, aynı çerçevede karar verilecekse evet, onlar için de tahliye kararı verilmelidir. Yok, ben sadece Engin Alan’ın tahliyesini istiyorum, onlara karşıyım derseniz, bu çok ayrımcı bir karar olur ve bunun vicdanlarda yer bulması da mümkün değil.’’ diye konuştu. (TRT) 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum