1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç'tan Tartışma Yaratacak Bir Çıkış
Arınçtan Tartışma Yaratacak Bir Çıkış

Arınç'tan Tartışma Yaratacak Bir Çıkış

Bülent Arınç, seçim sonrası başlayacak olan Anayasa çalışmalarında dokunulamaz 3 maddeden sadece birinin değiştirilemeyeceğini söyledi.

10 Mayıs 2011 Salı 13:29A+A-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Haziran seçimleri sonrası TBMM'nin gündemine gelmesini beklenen yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili çok tartışılacak bir açıklamada bulundu.

Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen 3 maddesine ilişkin açıklamada bulunan Arınç, 3 maddeden yalnızca "Türkiye devleti bir Cumhuriyettir" ibaresine dokunulmayacağını söyledi.  

Seçimden sonra başlanacak anayasa çalışmaları hakkında konuşan Arınç, değiştirilemez 3 madde arasında korunması gereken hususun sadece cumhuriyet ile ilgili olması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Arınç, diğer iki maddeyle ilgili, "Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez sözleri yerine, değiştirilmelerini nitelikli çoğunluğa bağlamak mümkün" diye konuştu.

Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkezi'nde bazı yerel televizyon kanalı temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine yeni anayasanın daha az maddeli, devlet odaklı değil insan odaklı olacağını söyleyen Arınç, "Yeni anayasa yapma konusunda 'hemen bir iki ay içerisinde bu iş bitsin' diye bir endişemiz de yok" diye konuştu.

Bu konudaki karşılıklı görüşmeler ve tekliflerin değerlendirme aşamasının bir iki sene de sürebileceğini ifade eden Arınç, yeni anayasa konusunda Türkiye'nin geciktiğini ancak şartların yeni oluştuğunu belirtti.

'DEĞİŞTİRİLEMEZ' MADDELER

Süreç içinde sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve "bana göre anayasa şöyle olmalı" diyen insanın da görüşlerini de dikkate alacaklarının altını çizen Arınç, anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif bile edilemez maddeleriyle ilgili olarak, "Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletidir dedikten sonra demokrasinin unsurları içerisinde bu tür statükonun veya dogmatizme gidişin olmaması gerektiğini" söyledi.

"Benim İstiklal Marşı'ndan, bayraktan bir şikayetim yok" diyen Arınç, kişisel olarak, bunların içerisinde anayasada korunması gereken hususun sadece cumhuriyet ile ilgili olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Arınç, "Cumhuriyet değiştirilemez veya cumhuriyetin şekli değiştirilemez, rejim cumhuriyet olmaktan çıkartılamaz, bunu yazabiliriz ama bunların dışındaki bütün konularda (değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez) sözleri yerine, değiştirilmelerini nitelikli çoğunluğa bağlamak mümkün" diye konuştu.

TÜSİAD'IN YENİ ANAYASA ÖNERİSİ

Anayasa teklifini ortaya koymadan bu konuda bir şey söylemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Bülent Arınç, "İlk üç madde konusunda TÜSİAD da aynı düşünceleri paylaşınca, başlarına pek çok şey geldi. Onlar da zaten her zaman tornistan etmeye hazır. Ertesi gün 'Bu bizim düşüncemiz değil, profesörler böyle yazmış' dediler" dedi.

HABERE YORUM KAT