1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: MİT-PKK Görüşmeleri Devam Etmeli
Arınç: MİT-PKK Görüşmeleri Devam Etmeli

Arınç: MİT-PKK Görüşmeleri Devam Etmeli

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Brüksel’de MİT-PKK müzakerelerinin devamı için konuştu.

25 Eylül 2011 Pazar 11:46A+A-

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Brüksel Medya Buluşması toplantısının ardından MİT-PKK görüşmesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Arınç, “İnanıyorum ki milli istihbarat teşkilatları ya da onlara yardımcı kurumlar bu örgütle, örgütün eylemlerinin sona erdirilmesi konusunda, eylemlerin sonuçsuz kalması noktasında, en azından örgütün silahlı eylem yapamaz hale gelmesi noktasında görüşmeler yapmalıdır, yapabilir. Bunların geçici bir süreyle inkıtaya uğramış olması bundan sonra yapılmayacağı anlamına gelmez” dedi.

Dünyanın her yerinde görüşülür

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son günlerde Türkiye’de bir görüşme kaydı yayınlandı. Bu ne kadar doğrudur diye açıklamalar yapıldı. Farklı zamanlardaki konuşmalar makaslanarak, sonradan bir araya getirildiği, yanlış anlaşmalara yol açacak biçimde farklı cümlelerin içine monte edildiği konuşuluyor. Şu bir gerçektir, sadece silahlı güçle sadece başka tedbirlerle eğer bu örgütle mücadele tamamlanamıyorsa dünyanın her yerinde istihbarat örgütleri amacını iyi tespit etmek suretiyle bu örgütle görüşebilirler, konuşabilirler, belli olumlu sonuçlar almak için bunu yaparlar. Anlaşılıyor ki Türkiye’deki MİT de bu konuda örgütün temsilcileriyle zaman zaman görüşmeler yapmış.”

Türkiye olgunlaştı

“Türkiye şu olgunluğa erişti. Bunu zararlı bulan, vatana ihanetle eş tutan bir açıklamayla rastlamadık” diyen Arınç şöyle devam etti: “Bizce böyle gizli kalması gereken bir konuşmanın bir şekilde tespit edilerek, belli amaçlarla servis edilmesi olumsuzluktur. Her türlü ihtimali düşünebiliriz, bir gizli servisler mücadelesinden de bahsedebiliriz. Bu toplantıyı tertipleyen her tarafıyla bunu kayda aldığından ve belli amaçlarla muhafaza etmesi gerektiğinden bahsedebiliriz. Hatta oradaki tarafların dışında, başka merkezlerin de bunu önemli bulup bir an evvel buna ulaşmak istediklerini düşünebiliriz. Şu yayınlamıştır veya şu devletle ilgisi vardır demek ilk planda kolay ve mümkün olmayabilir. Ama herkes kendi aklıyla olaya baktığı zaman bunun herkes tarafından, yani hem görüşmede bulunan ve bulunmayanlar açısından, çok önemli olduğunu düşünmüş olabilir” diye yanıtladı.

Ses kaydı yayınlandığı andan itibaren belki de öncesinden görüşmelerin kesintiye uğramış olabileceğine dikkati çeken Arınç, “Ancak ben yine inanıyorum ki milli istihbarat teşkilatları ya da onlara yardımcı kurumlar bu örgütle, örgütün eylemlerinin sona erdirilmesi konusunda, eylemlerin sonuçsuz kalması noktasında, en azından örgütün silahlı eylem yapamaz hale gelmesi noktasında görüşmeler yapmalıdır, yapabilir. Bunların geçici bir süreyle inkıtaya uğramış olması bundan sonra yapılmayacağı anlamına gelmez” değerlendirmesinde bulundu.

Başka isimler olabilir

Basın mensuplarının, “Bir daha bu tür görüşmelerin yapılmayacağı yönünde bazı açıklamalarınız oldu” sözleri üzerine Arınç, “O konuşmadaki tarafları hemen hemen bildiniz. Birisi Zübeyr Aydar’dır, birisi Sabri Ok’tur, birisi Mustafa Karasu’dur. Elbette onlarla bundan sonra bir görüşme yapılır mı yapılmaz mı konusunda, ben onlarla bundan sonra bir görüşmenin başarılı sonuç vermeyeceğini söylemek istedim” dedi. “Başka isimler olabilir mi” sorunu da Arınç, “Elbette örgütün beyin takımı veya örgütün ileri gelenleri, örgütle bağlantısında bu kişi önemlidir, bunu yönlendirmek veya bundan sonuç almak mümkündür diye düşünülenler... Kimse onlar ben bilmem devletin istihbarat organları bilir.

Bu görüşmelerin bir şekilde faydalı sonuçlar verecek bir biçimde yapılması veya yapılıyor olması mümkündür” şeklinde yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum