1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arınç: 200 Polis İhraç Edildi
Arınç: 200 Polis İhraç Edildi

Arınç: 200 Polis İhraç Edildi

Bülent Arınç, Hakkari, Cizre ve öncesinde Yüksekova’daki olaylarda paralel yapı ile bazı işbirliklerinin olabileceğini söyledi. "200 civarında meslekten ihraç yapıldı. 700 civarında meslekten çıkarma konusunda devam eden soruşturma var." dedi.

19 Ocak 2015 Pazartesi 22:28A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız açış konuşmasında, Sayın Başbakanımızın ve hükümetinin ve kendilerinin, sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını, başbakanlığı döneminde de cumhurbaşkanlığı döneminde de başka bir gayesinin bulunmadığını, millete hizmet yolunda çalışmak için de cumhurbaşkanlığının görev ve yetkilerinin olabildiğince daha çok koşarak, çalışarak, hükümet ile uyum içerisinde bir gayret göstererek gerçekleştirilebileceğini söyledi' dedi.

Bülent Arınç, Jandarma Genel Komutanı ve MİT Müsteşarı'nın da katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında Cizre'deki olayların da ele alındığını aktardı.

Kamuoyunun Cizre konusundaki hassasiyetini iyi bildiklerini söyleyen Arınç, "Bu olayların bir daha yaşanmaması ve olaya sebebiyet verenlerin süratle bulunup cezalandırılması, adliye önüne çıkarılması temel hedefimizdir. Cizre'deki polis ekiplerine ve araçlarına bir çok takviye yapıldı. Önlemler alınmaya devam ediliyor." dedi.

Arınç şunları söyledi:

"Bu sadece bir asayişsizlik olayı değil, aynı zamanda Çözüm Süreci'ni de yakından ilgilendiriyor. Yine Cizre konusu gündeme geldiğinde, bunun bir siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor. Burada silahı bırakmayız, burada mücadeleyi bırakmayız' diye düşünen bir eşkiya grubu varsa bunları bölgeden defetmek hükümetimizin görevidir."

Bir daha ne zaman başkanlık edecek?

Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na bir daha ne zaman başkanlık edeceği konusunda bir karar alınıp alınmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler. Ama rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ne zaman isterse Anayasal yetkisini kullanacaktır."

Yüce Divan oylaması 

Arınç'a Salı günü TBMM'de 4 eski bakanla ilgili yapılacak olan Yüce Divan oylaması soruldu. Arınç şunları söyledi:

Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmedi. Bu konu ne zaman gündeme gelse ben hiç kimsenin oyunu açıklamaması gerektiğini söylüyorum. Hiçbir vekil meclis çalışmalarında kullandığı oydan hukuken sorumlu değildir. Ben de hukukun ve vicdanın emrettiği noktada oyumu kullanacağım.

'Gölge kabine' iddiası 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan bazı birimler 'gölge kabine' iddiasını gündeme getirmişti. Arınç gazetecilerinin bu konuyu hatırlatması üzerine şu yanıt verdi: 

Cumhurbaşkanlığı'nda ne kadar başkanlık kurulduğu gibi konular gündemimizde yoktu. Bunlar konuşulmadı. Biz sunumlar yaparken Cumhurbaşkanımız kendi değerlendirmelerini yaptılar. Biz bunlardan istifade etmek isteriz, ama bu konuda uygulama yapacak, karar alacak olan hükümetimizdir.

MİT TIR'larının durdurulması

Geçen yıl MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili olduğu iddia edilen bazı belgelerin basında yer alması da Arınç'a sorulanlar arasındaydı. Mahkeme tarafından yayın yasağı konulan belgelerle ilgili Arınç şunları söyledi:

"Sayın Başbakanımız daha önce de söyledi; Suriye'deki ve Irak'taki Türkmenlere gıda ve battaniye yardımı yapıldı. O olayda görev yapan hakim ve savcılar HSYK tarafından suçlu kabul edildi. O zaman bu işleri hükümeti suçlamak için malzeme haline getiren, paralel yapıyla ilişkili görevlilerin bu yalanları birilerine servis ettiğini görüyoruz. Bu konuda hiçbir askeri rapor yok. Geçerliliği olmayan bir tutanaktır. O tutanağı hazırlayanlar, ciddi bir adli yargı süreciyle karşı karşıyadırlar. BM'yle ilgili bir rapor hazırlandığı iddiaları var ki, Dışişleri Bakanlığımız ilgili kesimlere iletmiştir. Hükümetimizi ve Türkiye'yi mahkum etmeye çalışan çevrelerin yeni bir oyunu olarak değerlendirilebilir. Bir kağıt parçasıyla dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar."

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT