1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arif Doğan Mutki Komutanıydı
Arif Doğan Mutki Komutanıydı

Arif Doğan Mutki Komutanıydı

JİTEM’in kurucusu emekli Albay Arif Doğan’ın, toplu mezarların bulunduğu Bitlis Mutki’de 1994-1998 arasında görev yaptığı ortaya çıktı.

18 Ocak 2011 Salı 20:54A+A-

Bitlis'in Mutki İlçesi'nde bir kepçe operatörünün ihbarı üzerine bulunan toplu mezarların peşini bırakmayan İnsan Hakları Derneği, ilginç bir detayı açığa çıkardı. Toplu mezarlardan çıkan kemiklerle ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan İHD Bitlis Şubesi, bölgede işlenen birçok faili meçhul cinayette parmağı olan JİTEM'in kurucusu Albay Arif Doğan'ın 1994-1998 yılları arasında Mutki'de İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığını ortaya çıkardı.

Toplu mezarlarla ilgili gerekli delilleri toplar toplamaz suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen İHD Bitlis Temsilcisi Hasan Ceylan, geçtiğimiz hafta başlayan kazının metan gazı patlaması endişesiyle durdurulduğunu hatırlattı. Askeri birliğin yanındaki çöplük alanda kazı yapıldığını söyleyen Ceylan, birliğin içinde kazı yapmak için de başvuruda bulunduklarını ve yanıt beklediklerini belirtti.

Çok sayıda toplu mezar var

Bu toplu mezarlarla ilgili kendilerine birçok kişinin yeni bilgilerle başvurduğunu ifade eden Ceylan şunları söyledi: "Başvurulara bakılırsa sadece Bitlis'te çok sayıda toplu mezar var. Bu toplu mezara ilişkin suç duyurusunda bulunacağız. Şimdi gönderilen kemiklere ilişkin DNA testinin sonuçlarının gelmesi ve dönemin askeri ve sivil yetkililerinin belirlenmesi için çalışıyoruz. Bizim edinebildiğimiz bilgilere göre Ergenekon sanığı Albay Arif Doğan Bitlis Mutki'de 1994-1998 arasında İlçe Jandarma Komutanlığı yapmış. Yine burada Cumhur, Ergin ve Hasan adında yüzbaşılar görev yapmış. Bunları buradaki yöre halkı söylüyor bize."

HEKİM SARI / TARAF

HABERE YORUM KAT