1. HABERLER

  2. HABER

  3. AP: Çingeneleri Sınırdışı Etmeyin
AP: Çingeneleri Sınırdışı Etmeyin

AP: Çingeneleri Sınırdışı Etmeyin

Avrupa Parlamentosu, Fransa ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin Roman (Çingene) toplumunu sınırdışı etme kararlarını derhal askıya almalarını talep etti.

09 Eylül 2010 Perşembe 20:20A+A-

Fransa, bin kadar Çingene'yi geçen haftalarda Romanya ve Bulgaristan'a geri göndermişti.

Fransız bakan Pierre Lellouche, Romanya'da bugün yapılacak bir toplantı öncesinde Romanyalı yetkililere Çingeneleri topluma kazandırmaya ve insan kaçakçılığıyla mücadeleye yardımcı olmaya çağıracağını söyledi.

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Başescu ise Fransa Romanya'ya ders vermeye kalkıştığı takdirde, görüşmelerin anlamsız olacağı uyarısında bulundu.

Fransa'ya tepkiler

Fransa'da geçen yıl boyunca sınırdışı edilen Roman sayısı ise resmi verilere göre 11 bin.

Halk arasında çingene olarak da adlandırılan Romanların sınırdışı edilmesine yönelik politika uluslararası düzeyde de tepki çekti.

Birleşmiş Milletler'in ırkçılıkla mücadele kuruluşu Fransa'nın Romanları ülkeden çıkarma uygulamasını "toplu sınırdışı" diye nitelemiş ve ülkenin bu uygulamadan kaçınmasını istemişti.

18 üyeli komisyon son haftalarda Romanya'ya geri gönderilen çingenelerden bazılarının haklarını bilmemesini ve dönüş için rıza göstermemiş olmasını kaygı verici olarak tanımlıyor.

Kuruluş ayrıca Fransa hükümetine bazı siyasetçilerin 'ırkçı' olarak nitelenen söylemleri ile mücadele edilmesi çağrısında da bulundu.

Fransa hükümeti ise uluslararası yükümlülüklerini titizlikle yerine getirdiğini savunuyor.

Kamuoyu yoklamaları da Fransa halkının yarısından çoğunun hükümeti bu konuda desteklediğini gösteriyor,

BBC

HABERE YORUM KAT