1. HABERLER

  2. HABER

  3. Antalya’da AÖF’ye Kayıtta Örtü Zulmü
Antalya’da AÖF’ye Kayıtta Örtü Zulmü

Antalya’da AÖF’ye Kayıtta Örtü Zulmü

Kayıt yaptırmak için Antalya Açıköğretim Bürosu’na başvuran bayan sınıf öğretmeninin talebi başörtülü fotoğraf verdiği için geri çevrildi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, “Başörtüsü tatmin edici şekilde halloldu” açıklamasına rağmen mağduriyetler devam e

14 Kasım 2010 Pazar 16:46A+A-

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırmak isteyenlerden başı açık fotoğraf isteniyor. YÖK'ün açıklamasıyla bütün sınavlara başörtülü girilebilmesine ve üniversitelerin çoğunda derslere başörtülü devam edilmesine rağmen Açıköğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırmak isteyenlerin mağduriyetleri devam ediyor.

Mağdurlardan birisi de Perihan Kaya. Adalet Yüksekokulu'na başvuru yapmak için Antalya Açıköğretim Bürosu'na başvuran Kaya, başörtüsü engeliyle karşılaştı. İkinci üniversite okumak için doldurduğu kayıt formunu başörtülü fotoğrafıyla birlikte görevlilere teslim eden sınıf öğretmeni Kaya, başvurusunun kabul edilmediğini söyledi.

Kayıt bürosundaki görevlilerin başı açık fotoğraf istediğini belirten Kaya, oradaki memurun "Başvurunuzu, aksi yönde talimat gelirse kabul edebiliriz" dediğini söyledi.

Üniversitelerde başörtüsü probleminin büyük oranda çözüldüğünü ve YÖK Başkanı Özcan'ın da bu yönde açıklamaları olduğunu hatırlatan Kaya'ya gerekçe olarak Anadolu Üniversitesi'nin internet sitesinde yer alan açıklama gösterildi. Bunun üzerine Anadolu Üniversitesi'nin öğrenci işlerini arayarak konuyla ilgili bilgi aldığını aktaran Kaya, oradaki görevlilerin de 'başı açık fotoğraf' şartı olduğunu ifade ettiklerini belirtti. Anadolu Üniversitesi'nin internet sitesindeki 2010–2011 Kayıt Kılavuzu'nda kayıt esnasında teslim edilecek fotoğrafla ilgili şu bilgilere yer veriliyor: "Son altı ay içinde, önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır."

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür olayla ilgili açıklama yapmadı. (YENİ AKİT)

HABERE YORUM KAT