1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Anonymous Suriye'ye; Suriye Humus'a Saldırdı!
Anonymous Suriyeye; Suriye Humusa Saldırdı!

Anonymous Suriye'ye; Suriye Humus'a Saldırdı!

Anonymous, bazı hükümet dairelerinin internet sitelerine saldırdı… Öte yandan Suriye ordusu Humus’ta operasyon düzenliyor.

26 Eylül 2011 Pazartesi 14:09A+A-

El Cezire'nin haberine göre bilgisayar korsanları grubu Anonymous'ın Suriye'deki kolu, Humus, Halep, Laskiye, Şam, Tartus, Deyr Ezzur ve Palmira kentlerinin resmi sitelerini "hack"leyerek, kentlerin ana sayfalarını, hükümetin operasyonlarında öldürülenlerle ilgili bilgilerin yer aldığı interaktif Suriye haritalarıyla değiştirdi.

Haritada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı gösterilerin başladığı mart ayından bu yana güvenlik güçlerince öldürülenlerin isimleri, yaşları ve ölüm tarihleri yer alıyor.

Siber korsanların Ulaştırma Bakanlığıyla tarihi eser ve müzeler kurumunun resmi sitelerine de saldırdığı kaydedildi.

Bu arada aktivistler, hükümet güçlerinin Humus vilayetinde operasyonlarının dün de devam ettiğini bildirdi. Aktivistler, kente çok sayıda asker konuşlandırıldığını söyledi. Güvenlik güçlerinin ayrıca başkent Şam'ın Duma mahallesinde de yerleştiği belirtildi.

Dera vilayetinin Dael şehrinde ise dün 10 öğrencinin güvenlik güçlerince tutuklandığı kaydedildi.

***

Suriye'de operasyonlar Humus'ta yoğunlaştı

Suriye'de güvenlik güçlerinin Humus bölgesinde yaptığı operasyonda üç kişinin yaralandığı bildirildi.

Humus-Türkiye'ye bağlantı yolu üzerindeki El Rastan kasabasında yaşanan olayda, görgü tanıklarının ifadesine göre tanklardan ateş açılması sonucu yaralananlar oldu.

Reuters haber ajansına demeç veren El Rastan sakinleri, yaklaşık 60 kadar tank ve zırhlı aracın, kasabanın doğu bölgesinde konuşlandığını söylediler.

Pazar günü Humus'a yakın Kuseyir kasabasında 12 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildirilmişti.

Humus şehri ve civarındaki yerleşimler, ordudan ayrılıp Esad karşıtlarına katılan askerlerin de desteğiyle kuvvetlenen muhalif güçlerin bulundukları alanlar.

“Şam’da Esad muhalifi bulmak zor”

Yabancı habercilerin ülkeye sokulmaması sebebiyle, Suriye'de yaşananlara dair haber akışı zorlukla gerçekleşiyor.

Uzun süre sonra başkent Şam'a ulaşabilen BBC muhabiri Lyse Doucet, ülkede Esad'ı savunanlar dışında siyaset hakkında konuşabilecek kaynak bulmanın bir hayli güç olduğunu bildiriyor.

Doucet, Suriye'de Esad'a destek olan bir kesimin hala mevcut olduğunu kaydediyor; ancak muhaliflerin sert bir şekilde bastırılması sebebiyle bu desteğin de azalabileceğine dikkat çekiyor.

AB ve AB'nin yaptırım önlemleri uygulamaya başladığı Esad rejimi, ülkedeki muhalif grupları "silahlı çeteler" ve "teröristler" olarak adlandırıyor.

BBC / STAR

HABERE YORUM KAT