1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ankara'dan Şam'a: Tek Seçeneğiniz Reform
Ankaradan Şama: Tek Seçeneğiniz Reform

Ankara'dan Şam'a: Tek Seçeneğiniz Reform

Türkiye, Suriye'de siyasî reform taleplerinin barışçı yollarla hayata geçirilmesi için Şam yönetimini bir kez daha ikaz etti. Suriye Devlet Başkanı Esad, "Birkaç gün içinde reform tarihini açıklayacağız" sözü verdi.

17 Haziran 2011 Cuma 01:48A+A-

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, verdiği sözlerin tutulmadığını anımsatan Başbakan Tayyip Erdoğan'a bu defa "özel güvence" verdi. Esad, Ankara'ya gönderdiği Özel Temsilcisi Hasan Türkmani aracılığıyla Türkiye'ye gelen Suriyelilerin durumunu önemsediğini, sivil halka yönelik bir şiddete kendisinin de müsaade etmeyeceğini belirtip, "Birkaç gün içinde reform tarihini açıklayacağız" sözü verdi. Hatay'da Suriyelilerle bizzat mülakat yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Yönetimin samimiyetine güveniyoruz" dedi. Ardından da büyükelçilerle birlikte Suriye haritası üzerinde sınırdaki hareketliliği masaya yatırdı.

SINIRIN DİĞER TARAFINA YARDIM

Davutoğlu, Türkmani ile yaptığı görüşmenin ardından reform çağrısını yinelerken "Artık reform kararlılığının hem Suriye halkına hem de uluslararası topluma, şu anki algıyı değiştirecek şekilde daha somut adımlarla yansıtılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. "Önümüzdeki dönemde bu konuda bazı açıklamaların geleceğine inanıyoruz" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'den hiçbir yardımı esirgemeyeceğini söyledi. Davutoğlu, sınırın karşı tarafındaki 10 bini aşkın insana gerekli insani yardım yapılacağını açıkladı. Türkmani ise "Reform konusunda Esad yönetimi kararlıdır, bunları kısa zamanda hayata geçireceğiz, tüm dünya görecek. Ancak Suriye'deki olayların sebebi dış güçler" mesajı verdi. Türkmani, Youtube gibi internet sitelerine düşen görüntülerin de gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Davutoğlu ise "Cuma günü Suriye'nin bu imajını değiştirme imkânı var. Adımları atmaya cumadan başlayın" dedi.

DAVUTOĞLU: GÖZÜNLE GÖRDÜN MÜ?

Davutoğlu önceki gün Suriye sınırında yaptığı inceleme sırasında kamptakilere uluslararası mülteci mülakatçısı gibi sorular yöneltti. Beşar Esad'ın özel temsilcisi Türkmani ile görüşmesinden önce iki tarafın iddialarını yerinde görmek isteyen Davutoğlu, kamptakilerle birebir görüşme yaptı. Suriyelilerin bulunduğu kamplarda bazıları, "Bize ateş açıldı", "Eniştemin oğlu dava açtı, terörist oldu", "Komşumu öldürdüler" gibi iddialarda bulunurken, Davutoğlu, "Sen gördün mü, orada mıydın?" sorusunu yöneltti. Bu soruların birçoğuna Suriyeliler, "Bana komşum söyledi", "Arkadaşım söyledi" gibi sözlerle yanıt verdi.

KAMPTA 3 ERDOĞAN

Türkiye'ye gelenler arasında yeni doğum yapanların çocuklarına Erdoğan ismi koyduğu ortaya çıktı. İlk doğan çocuğa "Hasan Erdoğan" ismi konurken, bir çocuğun ön adının "Tayyip Erdoğan", diğerinin de adının Erdoğan konduğunu öğrenen Davutoğlu, Türkiye'ye yönelik sevgiyi yerinde gözlemledi.

 

16 yaş üzerindekiler rasgele tutuklanıyor

 

Suriye'de Cisr El Şukur kasabasında pusuya düşürülerek öldürülen 120 güvenlik görevlisine ait yeni görüntüler yayınlandı. Suriyeli insan hakları savunucusu Mustafa Osso ise güvenlik güçlerinin Cisr El Şukur ve Maret El Numan civarında 16 yaş üzerinde yüzlerce erkeği gözaltına aldığını bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Suriye yönetiminin silahlı militan ve provokatörlere karşı savaştığını söyledi.

SABAH

HABERE YORUM KAT