1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ankara Barosundan Başörtülü Avı
Ankara Barosundan Başörtülü Avı

Ankara Barosundan Başörtülü Avı

Ankara Barosu başkan adayı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ilginç bir karar alarak başörtülü oy kullanan avukatlar hakkında tutanak tutulması talimatı verdi.

10 Ekim 2010 Pazar 18:00A+A-

Ankara Barosu başkanlığı için bugün yapılacak seçimde Demokratik Sol Avukatlar Grubu Başkan Adayı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ilginç bir karar alarak başörtülü oy kullanan avukatlar hakkında tutanak tutulması talimatı verdi. Feyzioğlu'nun seçilmesi halinde ise başörtülü oy kullanan bayan avukatlar hakkında soruşturma başlatmayı planladığı öğrenildi.

2005'TE DE YAŞANDI

 Ankara Barosu'nun 2005'teki seçimleri sırasında oy kullanan 17 başörtülü bayan avukat hakkında da tutanak tutulması nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Ankara Barosu, başörtüsüyle oy kullanan avukatlara ceza vermedi. Sözkonusu kararında özgürlüklere vurgu yapan baro yönetimi, insanların giysilerinden niyetlerini anlamaya çalışmanın bir tür faşizm olacağını belirtti.

17 AVUKATA CEZA

Ancak Barolar Birliği bu kararı avukatlık Yasası'nda seçimlerde başı açık oy kulanacağına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen bozdu ve başörtülü avukatların disiplin koruluna sevk edilmesini istedi. Barolar Birliği'nin bu kararı karşısında direnemeyen Ankara Barosu Yönetim Kurulu, haklarında soruşturma açılan 17 avukata uyarı cezası verdi.

AKTİFHABER

HABERE YORUM KAT