1. HABERLER

  2. HABER

  3. ANF'nin İddiası ve Akla Gelen Sorular
ANFnin İddiası ve Akla Gelen Sorular

ANF'nin İddiası ve Akla Gelen Sorular

ANF’nin iddiası: “13 asker Türk uçaklarının bombardımanı sonucu öldü!”

15 Temmuz 2011 Cuma 11:32A+A-

PKK’ya yakınlığıyla bilinen ANF (Fıratnews) Ajansı, ölen askerlerin TSK güçlerinin bombalaması sonucunda öldüklerini iddia etti.

İşte Genelkurmay'ın "PKK pusu kurdu ve atılan el bombaları sonucu çıkan yangında askerlerimiz şehit düştü." diye açıkladığı çatışmanın ANF'de veriliş biçimi:

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Dolapdere Köyü kırsalında 13 asker ve 2 HPG gerillasının hayatını kaybettiği çatışmaya yakından tanık olan bir korucu olayın iç içe geçen asker ve gerilla mevzilerinin iki Türk uçağının bombardımanı sonucu yaşandığını anlattı.

ANF'ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen korucu, "Çatışma iki ayrı yerde çıktı. Şelıma'ya yakın yerde bir asker öldü. Daha sonra birlikler sevk edildi. Öğleden sonra 3-4 sıralarında ise iki savaş uçağı mevzileri içiçe geçen gerillaları ve askerleri bombaladı, büyük yangın çıktı. Yanan yeri gidin görün, el bombası böyle yangın çıkarmaz" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Bayrambaşı beldesi Dolapdere köyü kırsalında HPG gerillaları ile çıkan çatışmada, gerillaların el bombası atması sonucu ormanlık alanda çıkan yangında 13 askerin öldüğü, 7 askerin de yaralandığı, yaşanan çatışma sırasında 7 gerillanın da yaşamını yitirdiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın ölen 13 askerin el bombasının atılması sonucu çıkan yangın sonucu öldüğünü açıklamasına rağmen, ANF'ye bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir korucu, iki ayrı çatışma çıktığını ve ikinci çatışma bölgesinde gerilla ile askerlerin mevzilerinin iç içe geçtiğini söyledi. İlk çatışma ardından bölgeye askeri birliklerin sevk edildiğini belirten korucu şunları anlattı:

"Operasyonlar zaten 3-4 gündür devam ediyordu. Öğlen saatlerinde Şelıma'ya yakın bir yerde çatışma çıktığını telsizden duyduk. Ancak biz çatışma bölgesine gitmedik. Olay zaten pusu falan değildi. Dışarıdakiler öğlen saatlerinde ya da gündüz pusu atmazlar, risklidir. İlk çatışmadan sonra bölgeye komandolar ve diğer askeri birlikler sevk edildi, köy yollarına askerler yerleştirerek kimsenin bölgeye girmesine izin vermediler. 15-20 kilometrelik bir alan. Telsizlerden iki grup ve 20'den fazla kişiden falan bahsediyorlardı."

İlk çatışmadan yaklaşık 2, 2.5 saat sonra savaş uçaklarının bölgeye geldiğini belirten korucu, "Şelıma'daki çatışma ardından bölgeye giden komandolar ile diğer askerler çatışmaya girdi. Silah sesleri her yerden duyuluyordu. Helikopterle bölgeye atılan askerler de oldu. Gerillalar ile askerlerin mevzileri iç içe geçmişti. Daha sonra iki savaş uçağı bölge üzerinden bir tur attı. Silvan üzerine doğru tur attıktan sonra tekrar geri dönüp alanı bombaladıktan sonra geri döndüler. Bombalamanın ardından telsiz konuşmalarında rütbeliler küfürlü konuşuyordu. Daha sonra büyük yangın çıktığını gördük" dedi.

13 askerin el bombası ile ölmesi için, 13 askerin de aynı yerde bulunmaları gerektiğini kaydeden korucu, "Operasyonlarda askerler ya da korucular yan yana yürümez. En az 20 metre aralıkla yürürler. El bombasının bırakın yangın çıkarmasını, 13 askeri öldürmesi mümkün değil" şeklinde konuştu.

Ölen askerlerin otopsilerinin ve olay anındaki rütbelilerin telsiz konuşmalarının yayınlanmasını isteyen korucu ölen askerlerin ailelerine çağrıda bulunarak, "Onların da anne babaları var, sevdikleri var, çocukları var belki. Çatışmadan değil, bombalama sonucu öldüler. Sorumluları kimse yargılansın. Gerekirse bizler ve diğer korucular da ifade veririz" dedi.

2 GERİLLA CENAZESİ TAMAMEN YANMIŞ DURUMDA

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 30-32 yaşlarında ve erkek olan iki HPG’ linin cenazelerin tanınmayacak şekilde yanmış durumda olduğu öğrenildi.

Gerilla cenazelerinden birinde hiçbir kurşun izi bulunmuyor. Diğer cenazede ise otopsi sonucunda bir şarapnel parçası izinin bulunduğu haber verildi. Cenazelerden birinin üstünde hiçbir elbise bulunmadığı diğerinin üzerinde ise parça parça yanık elbiseler bulunduğu bildiriliyor
.”

***

Tepki toplayan birçok eylemde PKK'nın eylem hakkında sessiz kaldığı; daha sonraları üstlendiği ya da kontrolsüz bir birime yüklediği biliniyor. Bu olay hakkında henüz PKK'dan bir açıklama gelmedi.

AKILLARA GELEN ve SOSYAL MEDYADA SORULAN SORULAR:

1 - Çatışma neden DTK'nın Özerklik ilan ettiği gün meydana geldi?

2 - Çatışma neden Köşk'te 41 General'in hayatını ilgilendiren zirve yapıldığı saatlerde meydana geldi?

3 - Böyle büyük bir saldırı neden Öcalan'ın "Devletle mutabakata vardık" şeklindeki açıklamasından sonra geldi?

4- Gündüz ortasında yapılan operasyonlarda askerlerin birbirine yakınlık mesafeleri çok mu kısaydı. Operasyonlarda askerler arasındaki mesafenin minimum 15-20 metre olması gerektiği bilinen bir gerçek. O halde 20 askeri birden etkileyecek bir yangın nasıl oluşturuldu?

5- El bombasıyla yangın çıkma ihtimali çok küçük. Yangın çıksa bile tamamı dağ komandosu olan askerlerin el bombasıyla çıkan bir yangından kaçamamaları normal mi?

6 - Hürriyet benzeri sitelerde askerlerin yemek sırasında toplu bir şekilde öldürüldüğü belirtiliyor. Oysa operasyon sırasında askerlerin bir araya gelerek yemek yemedikleri bilinen bir gerçek. Öyle olsa bile gözlemci bırakmadan yemek yiyen askeri tim yoktur.

Yine sosyal medyada yer alan mesajlar arasında "çatışmaların yaşandığı bölgeye havadan helikopterler de mudahil oldu. Helikopterler birbirlerine çok yakın olan asker ve PKK'lıların bulunduğu alanı ateşe verdi. Bu yüzden asker de PKK'lılar da yandı." şeklinde iddialar da yer alıyor. Bu iddiaların doğruluğunun ispatlanabilmesi için de askeri yetkililerin o anki telefon konuşmalarının basına dağıtılması isteniyor.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

2 Yorum