1. HABERLER

  2. HABER

  3. Andıç’ta Asıl Sorumlu İlker Başbuğ
Andıç’ta Asıl Sorumlu İlker Başbuğ

Andıç’ta Asıl Sorumlu İlker Başbuğ

Her gün hükümete ve millete savaş açan darbecileri zor durumda bırakacak yeni gelişmeler yaşanıyor. İyice köşeye sıkışan cunta ekibindeki kişilerin itirafları, yeni isimleri topun ağzına getirdi.

04 Ağustos 2011 Perşembe 02:44A+A-

“AK Parti ve Gülen’i Bitirme Planı’nın altında ıslak imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’in, hükümeti yıkmak için kara propaganda siteleri kurulmasını öngören “İnternet Andıcı’ belgesinin gerçek olduğunu itiraf etmesi, gözleri eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a çevirdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen İnternet Andıcı iddianamesinde “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortandan kaldırmaya teşebbüs etmekle” suçlanan 22 subay hakkında yakalama kararı istenirken, belgenin sunulduğu Başbuğ’un ismi iddianamede yer almıyor. Genelkurmay Başkanlığı yaptığı döneme ait çok sayıda kirli plan deşifre edilen Başbuğ’la ilgili savcıların harekete geçip geçmeyeceği merak konusu olurken, hukukçular İlker Başbuğ’la ilgili herhangi bir işlem yapılmamasının büyük bir eksiklik olacağını vurguladı.

Akit’e konuşan Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya ile emekli Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, itiraflardan sonra andıcın emir komuta zinciriyle hazırlandığının kesinleştiğine dikkat çekerek, İlker Başbuğ’un da sürece dahil edilmesi gerektiğini söylediler.

“BAŞBUĞ’UN YARGILANMASI SÜRPRİZ OLMAZ”

Darbecilerin yargılanmasını istediği için HSYK tarafından meslekten atılan ve daha sonra hakları iade edilerek emekli olan eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, Dursun Çiçek’in açıklamalarından sonra, andıcın baş sorumlusu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yargılanmasının sürpriz olmayacağını söyledi. Başbuğ hakkında işlem yapılmamasının bundan sonra yapılmayacağı anlamına gelmeyeceğini kaydeden Kayasu, “Son dönemde iddianameler dalga dalga çıkıyor. Bir bakıyorsunuz 3. iddianamede asıl dava açılması gereken suçlunun ismi geçiyor. Yani ismi 1. iddianamede değil, 3. iddianamede geçiyor. Onun için bu tür davalarda erken bir şey söylemek yanlış oluyor” dedi. Kayasu, Çiçek’in belgeyi doğrulamasından sonra savcıların harekete geçeceğini düşündüğünü ifade ederek, “Andıç belgesinde en baş sorumlu İlker Başbuğ. Onun da sürece dahil edilmesi lazım. Savcılar, ‘İlker Başbuğ’u korudular’a meydan vermemek için gerekli işlemi yapacaktır” değerlendirilmesinde bulundu.

“İLKER BAŞBUĞ’UN BİR AYRICALIĞI YOK”

Hukuk karşısında İlker Başbuğ’un diğer 22 subaydan hiçbir ayrıcalığının bulunmadığını vurgulayan Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya ise, soruşturma ve dava aşamasında yeni delillerle beraber, yeni hususların ortaya çıktığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Gerek Dursun Çiçek’in ifadesiyle, gerekse daha önceki komutanların ifadesinden anlaşılan, emir komuta zinciri içerisinde oluşturulmuştur bu internet siteleri. Dolayısıyla soruşturma her aşamada geliştirilebilir. Yani dahil olmayan isimler de sonradan dahil edilebilir. Eğer bu internet andıcı emir komuta zinciri içerisindeyse, bu sitelerin kurulması emrini veren, haberdar olduğu halde düzeltmeyen bütün şahısların bu davada yargılanması gerekiyor. O bakımdan bu siteler İlker Başbuğ’un da bilgisi dahilindeyse veya emriyle kurulmuşsa onun da bu davadan yargılanması gerekir.”

BAŞBUĞ AK PARTİ’YE VE CEMAATLERE SAVAŞ AÇTI!

Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı döneminde AK Parti ve cemaatlere adeta savaş açmıştı. Sık sık basının karşısına geçerek siyasi demeçler veren Başbuğ’un, Gülen cemaatini hedef almasından sonra “manevi oğlu” olarak bilinen Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlanan, “AK Parti ve Gülen’i Bitirme Planı” ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan deliller planın İlker Başbuğ’un bilgisi dahilinde hazırlandığını gösteriyordu. Ergenekon savcılarına millete komplo planının orijinaliyle birlikte bir ihbar mektubu gönderen meçhul subay da, Başbuğ’un rolüne dikkat çekmişti. 4 resmi kurum tarafından gerçekliği tescil edilen belgeyi “Kağıt parçası” olarak nitelendiren Başbuğ, kirli planlarını deşifre eden meçhul subayı hedef almıştı.

MEÇHUL SUBAYDAN NEDEN RAHATSIZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Albay Dursun Çiçek, Islak İmza davasının önceki günkü duruşmasında, hükümeti yıpratmak için Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde kara propaganda sitelerinin kurulmasını öngören ve 400 internet sitesinin fişlendiği “İnternet Andıcı” belgesinin gerçek olduğunu söylemişti. Çiçek’in bu itirafı, Başbuğ’un hedef aldığı meçhul subayı bir kez daha doğrulamış oldu. Çünkü savcılara ikinci bir ihbar mektubu gönderen meçhul subay, mektupla birlikte Genelkurmay tarafından kurulan 42 psikolojik harp sitesi ile fişlenen 400 internet sitesinin listesini de savcılara ulaştırmıştı. Meçhul subay, mektubunda “İnternet Andıcı”nın ayrıntılarını anlatmıştı. 42 sitenin meçhul subay tarafından ifşa edilmesinden sonra Genelkurmay’daki cunta, apar topar siteleri kapatarak delil temizliğine girişmişti.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum