1. HABERLER

  2. HABER

  3. Andıç İçin Şahin ve Çelik'ten Görüş İstenecek
Andıç İçin Şahin ve Çelikten Görüş İstenecek

Andıç İçin Şahin ve Çelik'ten Görüş İstenecek

İnternet Andıcı Davası'nın tutuklu sanığı Tümgeneral Çubuklu, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini istedi ve uyuşmazlık çıkarılmasını talep etti.

17 Ekim 2011 Pazartesi 23:21A+A-

İnternet Andıcı Davası'nın tutuklu sanığı Tümgeneral Çubuklu, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini istedi ve uyuşmazlık çıkarılmasını talep etti. Mahkeme, bu talep üzerine, AK Parti adına davaya müşteki sıfatıyla katılan Şahin ile Çelik'in görüşlerinin alınmasına karar verdi. Davada savunmasını yapan Iğsız ise Genelkurmay'ı işaret etti.

Genelkurmay bünyesinde kurulan 42 internet sitesinde, iddia olunan Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün amaçları doğrultusunda, AK Parti hükümetine yönelik kara propaganda ve dezenformasyon yapıldığı iddialarına ilişkin dava açılmıştı.

Orgeneral Nusret Taşdeler, Eski Birinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ve Mehmet Eröz'ün aralarında olduğu 29 sanıklı İnternet Andıcı Davası'na Silivri'de devam edildi.

Çubuklu Askeri Mahkeme İstedi

Davanın tutuklu sanığı Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, iddia edilen suçun askeri mahkemelerin görevi kapsamında olduğunu ileri sürdü. Çubuklu, dosyanın Askeri Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilmesini ve bu konuda uyuşmazlık çıkarılmasını istedi.

İdris Naim Şahin ve Hüseyin Çelik'in Görüşleri Sorulacak

Bu talebi karara bağlayan mahkeme, öncelikle, davada AK Parti adına müşteki sıfatıyla yer alan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile müdahil olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e "Uyuşmazlık çıkarılması" talebine ilişkin görüşlerinin sorulmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, yasal prosedür tamamlandıktan sonra "uyuşmazlık çıkarılması" talebinin değerlendirilmesine hükmetti.

Iğsız: "İddiaların Muhatabı Genelkurmay"

Duruşmada, daha sonra bir numaralı sanık olan Hasan Iğsız, savunma yaptı. iddiaların muhatabının kurumsal olarak Genelkurmay Başkanlığı olduğunu savunan Iğsız, şöyle konuştu:

"Andıç, Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından hazırlanmış ve bana arz edilmeden önce, konu ile ilgili bütün diğer başkanlıklar ve makamlarla koordine edilmiş, parafeleri alınmıştır. Bu şekliyle söz konusu andıç, hukuka ve karargah çalışma usullerine uygun olarak hazırlanmış bir dokümandır."

Davada, 29 sanık hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar değişen çeşitli cezalar isteniyor.

TRT 

HABERE YORUM KAT