1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anayasa Mahkemesi'nden İki Ret Kararı
Anayasa Mahkemesinden İki Ret Kararı

Anayasa Mahkemesi'nden İki Ret Kararı

Anayasa Mahkemesi, hakim ve savcı kararıyla dinlemenin iptali isteminde kararını verdi… Mahkeme ayrıca CHP’nin HSYK ile ilgili başvurusunu da reddetti.

19 Mayıs 2011 Perşembe 12:12A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM), hakim-savcı kararıyla dinlemenin iptali istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemesi Kanununun 135. maddesindeki ''hakim veya Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla yaptığı iletişimin tespit, dinlenme, kayda alma ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesine'' izin veren hükmün iptal istemini reddetti.

Manisa 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 135. maddesinin 5353 sayılı yasanın 17. maddesiyle değiştirilen 1 ve 3. fıkralarının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Davayla ilgili esas incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, Kanunun iptali istenen hükümlerinin Anayasa'ya aykırılı olmadığına karar vererek, iptal istemlerini reddetti.

İptali istenen 1. fıkra, ''Hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişiminin tespit, dinleme, kayda alma ve sinyal bilgilerinin değerlendirmesine'' olanak sağlıyor. Bu fıkraya göre, Cumhuriyet savcısı, söz konusu kararını derhal hakimin onayına sunmakla ve hakim de kararını en geç yirmi dört saat içinde vermekle hükümlü. Sürenin dolması veya hakim tarafından aksine karar verilmesi halinde tedbir Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılıyor.

AYM, Bu Kez CHP'yi Üzdü

Öte yandan CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülen Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali başvurusu da karara bağlandı.

Anayasa Mahkemesi, avukatlıktan hakim adaylığına geçiş, yazılı yarışma ve mülakatın yapılış şekli gibi düzenlemeleri içeren 5720 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

CHP ve DSP, söz konusu kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 2008 yılında dava açmıştı.

Davayı esastan sonuçlandıran Anayasa Mahkemesi, iptali istenen düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin reddine karar verdi. Heyet, söz konusu düzenlemelerin yürürlüklerinin durdurulması istemini de reddetti.

Kanunun, ''avukatlıktan hakim adaylığına geçiş, yazılı yarışma ve mülakatın yapılış şekli, suç teşkil etmese bile disiplin cezasını gerektiren eylemden dolayı meslekten çıkarmaya imkan veren düzenlemelerle 15 Ekim 2006 tarihinde idari yargı hakim adaylığı yazılı sınavında belirlenen kadrodan bir katı fazla sayının içinde olup mülakatta başarısız olanların yeniden mülakata alınması'' gibi düzenlemelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep ediliyordu.

HABERE YORUM KAT