1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amerika’da Filistin İçin Dayak Yedi!
Amerika’da Filistin İçin Dayak Yedi!

Amerika’da Filistin İçin Dayak Yedi!

ABD Kongresi'nde Netanyahu’yu protesto eden Yahudi asıllı aktivist hastanelik edildi ve tutuklandı. Protesto sırasında Netanyahu 'İşte demokrasi bu' demişti... Protestolar AIPAC galasında da devam etti.

26 Mayıs 2011 Perşembe 11:50A+A-

29 kez alkışlandığı ABD Kongresi'nde Siyonist şef Netanyahu, protesto da edildi. Yahudi asıllı aktivist Rae Abileah, elinde bir pankart açarakNetahyahu'yu ve Filistin işgalini protesto etti. Hemen müdahaleye uğrayan Abileah, hastanelik edildi ve tutuklandı.

Abileah'ın protestosu sırasında Netanyahu 'İşte demokrasi bu' demişti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun önceki gün ABD Kongresine hitap ederken, "İşgale son, İsrail'in savaş suçlarına son!" diye slogan atan Abileah, kısa sürede Temsilciler Meclisi Genel Kurulundan çıkarılırken, Netanyahu, "Tahran'da Bingazi'de Meclislerde böyle protestolar olamaz. İşte gerçek demokrasi bu!" diye konuşmuştu.

Gerçekten de gerçek demokrasi bu! Amerika ve İsrail demokrasisi… Nitekim bu demokrasi gereği, CODEPINK adlı aktivist grubun üyesi Yahudi asıllı aktivist Rae Abileah'ı protestosu sonrası müdahale eden Amerika İsrail İlişkileri Komitesi (AIPAC) üyeleri, Abileah'ı hastanelik edecek kadar tartakladılar. Boyun ve omzundan yaralanarak George Washington Üniversitesi Hastanesine kaldırılan 28 yaşındaki Abileah, ardından da tutuklandı. İşte demokrasi!

"Yaşadıklarım Filistinlilerin Sancısıyla Kıyaslanamaz!"

Hastane yatağında yaptığı açıklamada ağrıları olduğunu ifade eden Abileah, "Ancak bu Filistinlilerin her gün yaşadığı sancı ile kıyaslanamaz." dedi.

Rachel Yolunda Bir Aktivist…

Filistin ve Gazze'yi gezdiğini anlatan Abileah, "Bombalanan dozerlerle yıkılan Filistin evlerini gördüm. Gazze işgali sırasında annesi ya da çocukları öldürülmüş anne ve çocuklarla konuştum. Sadece Yahudilerin kullanabildiği karayollarını gördüm. Böylesi bir sömürgecilik daha fazla sürdürülemez. Amerikalı bir Yahudi olarak, benim adıma ve benim ödediğim vergilerle bu suçların işlenmesine yeter demek zorundaydım." şeklinde konuştu.

PROTESTOLAR AIPAC GALASINDA DA DEVAM ETTİ

Netanyahu Amerika'daki İsrail yanlısı en güçlü lobi Amerika-İsrail İlişkileri Komitesi (AIPAC) tarafından yapılan galada da protesto edildi. Yine bazısı Yahudi asıllı olan CODEPINK üyesi 5 kişi Netanyahu'nun konuşması sırasında ayrı zamanlarda pankart açarak protestolarını gerçekleştirdiler. Netanyahu'nun "1967 sınırları kabul edilemez!" sözünü eleştiren protestocular asıl Filistin'in işgal edilmesi, evlerin yıkılması, binalara bomba atılması kabul edilemez!" diyerek işgal uygulamalarını eleştirdiler.

Barış İçin Kadınlar / CODEPINK üyesi protestocuların Cambridge Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan 53 yaşındaki Rick Colbath-Hess, 30 yaşındaki Ariel Vegosen, 21 yaşındaki Chelsea Byers, 71 yaşındaki Bruce Taub olduğu ifade edildi. Protestocular Gazze'de yaşanan katliamı da eleştirerek 3 hafta içinde 1400 kişinin öldürüldüğünü söylediler. Ayrıca Gazze'de kuşatma nedeniyle yaşanan insani drama dikkat çektiler.

Bu protestocular da AIPAC üyeleri tarafından darp edilerek zorla gala alanından çıkarıldılar.

HAKSÖZ-HABER

İşte AIPAC galasındaki görüntüler:
HABERE YORUM KAT

1 Yorum