1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amerika, Savaşı Körüklüyor
Amerika, Savaşı Körüklüyor

Amerika, Savaşı Körüklüyor

Kuzey Kore’nin, Güney Kore’ye ait Yeonpyeong adasına önceki gün topçu ateşi açması sonucu başlayan gerginlik hızla tırmanıyor. ABD’nin nükleer uçak gemisi USS George Washington, Tokyo’nun güneyindeki bir donanma üssünden Kore sularına doğru hareket etti.

25 Kasım 2010 Perşembe 00:01A+A-

Tokyo'nun güneyindeki bir donanma üssünden Kore sularına doğru hareket eden ve 75 savaş uçağı ile 6 bini aşkın askerden oluşan mürettebatı bulunan nükleer uçak gemisi USS George Washington, Seul'deki Amerikalı yetkililerin açıklamalarına göre pazar günü başlayacak tatbikata katılmak üzere Tokyo'nun güneyindeki bir donanma üssünden ayrıldı. Sıcak gelişmeler üzerine ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak'ın, ortak askeri tatbikat kararı aldıkları bildirildi. Beyaz Saray'dan yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması sonucu, ABD ve Güney Kore yakın bir tarihte ortak askeri tatbikat yapma kararı aldı. Açıklamada, iki ülkenin Devlet Başkanının bu kararı, "iki ülkenin arasındaki yakın güvenlik işbirliğini devam ettirme azmi", "iki ülkenin müttefikliğinin sağlamlığını vurgulama isteği" ve "iki ülkenin bölgedeki barış ve güvenliği korumada kararlı olduklarını gösterme" çerçevesinde aldığı belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama ise bölgedeki bütün ülkelerin, Kuzey Kore'nin "ilgilenilmesi gereken bir tehdit" olduğunu kabul etmeleri gerektiğini" belirtti. Obama, "Şimdilik bir askeri müdahale konusunda tahminlerde bulunmak istemiyorum, Güney Kore bizim önemli bir müttefikimiz ve bölgedeki bütün ülkelerin Kuzey Kore'nin, 'sürekli ve ilgilenilmesi gereken bir tehdit' oluşturduğunu anlamalarını istiyoruz" diye konuştu.

Bu arada, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlıkları ''yakın danışmalarda'' bulunup, Kuzey Kore'ye eşgüdüm içinde cevap verecek. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Geoff Morrell yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in telefonla Güney Koreli mevkidaşı Kim Tae-Young ile görüştüğünü bildirdi. Gates'in, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye düzenlediği saldırıyı kınadığını belirten Morrell, saldırıyı, 1953 yılında iki Kore arasında varılan ''ateşkesin ihlali'' olarak nitelediğini belirtti.   Gates ve mevkidaşı Kim Tae-Young'un, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlıklarının ''yakın danışmalarda'' bulunma konusunda anlaştıklarını ifade eden Morrell, Kuzey Kore'nin saldırısına eşgüdüm içinde bir cevap verme konusunda da görüş birliğine vardıklarını bildirdi. Morrell, Gates'in aynı zamanda Tae-Young'a, gerektiği anda ABD'nin Güney Kore'yi savunmaya kararlı olduğu yönündeki taahhütünü de hatırlattığını vurguladı.

Öte yandan, Güney Kore Sahil Güvenlik yetkilileri, saldırı sonucu yıkılan bir inşaatta bulunan cesetlerin 60'lı yaşlarda olduğu tahmin edilen iki inşaat işçisine ait olduğunu belirtti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT