1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Amerika ile İran Arasındaki Nükleer Müzakerelerde Anlaşma Sağlandı
Amerika ile İran Arasındaki Nükleer Müzakerelerde Anlaşma Sağlandı

Amerika ile İran Arasındaki Nükleer Müzakerelerde Anlaşma Sağlandı

Batılı diplomatik kaynaklar, İran ve 5+1 ülkeleri arasında süren nükleer müzakerelerde tarafların ana hatlarıyla uzlaşmaya vardığını açıkladı.

02 Nisan 2015 Perşembe 19:13A+A-

İran'ın nükleer programına ilişkin 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü müzakerelerde tarafların büyük ölçüde uzlaştığı bildirilirken, ayrıntıların açıklanacağı bir basın toplantısı için hazırlıklar başladı.

Batılı diplomatik kaynaklar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, müzakerelerde tarafların ana hatlarıyla uzlaşmaya vardığını ifade etti.

Diğer taraftan ABD tarafının durumu "anlaşma" olarak nitelendirmek istediğini anlatan diplomatik kaynaklar, İran tarafının ise kamuoyuna yapılacak duyuruyu "ortak açıklama ya da mutabakat" şeklinde adlandırmak istediğini belirtti.

Diplomatik kaynaklar, Batı ülkeleri ve İran arasında, basın toplantısında uzlaşmanın hangi ayrıntılarının açıklanması gerektiği konusunda da kısmi görüş ayrılıkları yaşandığını, özellikle ABD tarafının olabildiğince fazla detayın duyurulmasından yana olduğunu kaydetti.

Düzenlenecek basın toplantısı için hazırlıklar başlarken, basın mensupları açıklamanın yapılacağı alana götürüldü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Twitter hesabından yaptığı ve "büyük gün" diye başladığı açıklamada, "Nükleer müzakerelerde esas konularda anlaşma için parametreler belirlendi. Yakında nihai anlaşma için çalışmaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT