1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Amasya Rektörü Yasakta Direniyor
Amasya Rektörü Yasakta Direniyor

Amasya Rektörü Yasakta Direniyor

Önceki cumhurbaşkanı “kamusal alancı” Sezer'in atadığı Amasya Üniversitesi Rektörü Zafer Eren, başörtüsü yasağını ısrarla sürdürüyor.

16 Ekim 2010 Cumartesi 10:55A+A-

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren YÖK'ün, başörtülü öğrencinin dersten atılmamasına ilişkin yazısına karşı direnmeye devam ediyor. YÖK'ün sadece "tutanak" tutulabileceğini, öğrencinin okula ve derse girmesinin engellenemeyeceğini belirtmesine rağmen Erden yasağı açıkça savunuyor.

Yasakçı rektör Erden, ekranlar karşısında, "Bana hiçbir kanun, üniversitede türbanı serbest bırakmam konusunda bir yetki vermemiştir, YÖK Başkanı'na da vermemiştir. Türbana izin vermem!" diyerek ve yasağa direnen başörtülü öğrencileri de okuldan atmakla tehdit ediyor. Rektör Eren, "Sezar" diye ünlenen laikliğin yılmaz koruyucusu, kamusal alancı eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmıştı.

Öte yandan yasakçı rektöre tepkiler gemlete de devam ediyor. Son olarak Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı İlyas Tongüç, YÖK'ün kararının emsal olduğunu ve her üniversite tarafından uygulanması gerektiğini belirterek, "Atılan adım, kamuoyu tarafından desteklenirken, Amasya Üniversitesi Rektörü'nün ideolojik takıntılarıyla yasakta ısrar etmesini kınıyoruz. Rektörün başörtüsüne karşı sergilediği tavır, inanç özgürlüğü ve insan haklarına müdahaledir. Kaldı ki; yasalar çerçevesinde hukuken geçerli bir yasak yoktur. Mağdur öğrenciler, YÖK'e dilekçelerini gönderecektir. Bizler de onlara her türlü desteği vermeye hazırız. Amasya şubemiz ile sivil toplum örgütleri de ortak bir platformda bir araya gelerek hukuki çalışmalarını başlatacaklar. Yapılması gereken; hukuksuz yasağı sürdüren rektör hakkında inceleme başlatılıp, derhal görevden el çektirilmesidir" diye konuştu.

Amasya Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Şahin Gümüş ise Türkiye'nin normalleşmesine yönelik adımların atıldığı günlerde Rektör Eren'in haksız ve hukuksuz yasakta ısrarcı olmasını kınadıklarını açıkladı. Gümüş, "YÖK'ün bir genelgeyle konuya açıklık getirerek uygulamanın hukuksuz olduğunu bildirmesine rağmen, eğitim ve öğretimin engellenmesine yönelik çaba içinde olunması kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun ortadan kalkması için yasal haklarımızı kullanacağız" dedi.

Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

3 Yorum