1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. AMASYA

  4. Amasya Halkı Kudüs İçin Haykırdı: Mescid-i Aksa Onurumuzdur!
Amasya Halkı Kudüs İçin Haykırdı: Mescid-i Aksa Onurumuzdur!

Amasya Halkı Kudüs İçin Haykırdı: Mescid-i Aksa Onurumuzdur!

​​​​​​​Amasya’da ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşüne saldırıda bulunarak 55 Filistinliyi katletmesinden dolayı ABD ve İsrail protesto edildi.

15 Mayıs 2018 Salı 20:25A+A-

Amasya'da sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yöneticileri ve Amasya halkı, Amasya Belediyesi önünde bir araya geldiler. Kalabalık topluluk Şehsadeler gezi yolundan Yavuz Selim Meydanına yürüyüş yaparak basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını topluluk adına Memur-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık okudu. Ümmet olma sorumluluğumuzu hatırlatan duayı ise Amasya İnsani Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Akgül yaptı.

Basın açıklamasında  ''Mescidi Aksa onurumuzdur!,Yaşasın Küresel İntifada!,Yaşasın Filistin Direnişimiz!,Kahrolsun ABD, Kahrolsun İsrail! Sloganları atıldı.

amasya-20180515-01.jpg

amasya-20180515-02.jpg

amasya-20180515-03.jpg

amasya-20180515-04.jpg

amasya-20180515-05.jpg

amasya-20180515-06.jpg

amasya-20180515-07.jpg

amasya-20180515-08.jpg

Basın Açıklamasının tam metni:

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir.

ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş; bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir.

Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan özenle kaçınılması gerekirken, üstelik BM Genel Kurulu’nun ve İslam İş Birliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim Ortadoğu’da kan ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.

Geçtiğimiz aylarda İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararlara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak medyada takip ettik.

İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve yüzlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini lanetliyoruz.

ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.

Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız.

ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken; işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiş; dökülen binlerce masum Filistinli’nin kanında ABD’nin de dahlini doğurmuştur.

Bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmaktayız ki: ‘‘İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.’’

HABERE YORUM KAT