1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. "Alternatif Haber Sitelerine Yönelik Susturma Kararı Kabul Edilemez!"
"Alternatif Haber Sitelerine Yönelik Susturma Kararı Kabul Edilemez!"

"Alternatif Haber Sitelerine Yönelik Susturma Kararı Kabul Edilemez!"

Özgür-Der İslâmî sitelerin hukuksuz bir şekilde kapatılmasıyla alâkalı bir basın açıklaması yayınladı.

15 Temmuz 2015 Çarşamba 17:14A+A-

Haksöz Haber

Özgür-Der Genel Genel Sekreteri Musa Üzer imzalı basın açıklamasında Türkiye'de zâten zaman zaman iletişim ve haberleşme özgürlüğü anlamında sıkıntıların yaşandığı ifade ediliyor ve Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı'nın 12 Temmuz'da aldığı İncanews, Ümmeti İslâm ve Türkistan İslâm Bülteni gibi sitelerin kapatılması yönündeki kararın hukuksuz olduğu vurgulanıyor.

TİB'in site kapatma kararları için gerekçe olarak gördüğü "müstehcenlik, kumar ve intihara teşvik" gibi maddelerin mezkûr sitelerle herhangi bir alâkasının olmadığının dile getirildiği açıklamada TİB, işlediği hatadan geri dönmeye çağrılıyor. 

Basın açıklamasının tam metni:

Telekomünikasyon İşleri Daire Başkanlığı’na

Alternatif Haber Sitelerine Yönelik Susturma Kararı Kabul Edilemez!

15 Temmuz 2015

Türkiye’de iletişim ve haberleşme özgürlüğü noktasında zaman zaman bazı problemlerin yaşandığı bir vaka. Hukuki ve yasal dayanağı olmayan engellemeler özgürlüklerle ilgili tartışmalara yol açmakta. Bu durumun son örneği İncanews, Ümmeti İslam ve Türkistan İslam Bülteni gibi sitelere erişimin engellenmesi kararıyla karşımıza çıkıyor. Söz konusu sitelerin erişiminin engellenmesi sadece bazı memurların işgüzarlığıyla açıklanmayacak bir boyut içermekte.

Ortadoğu’nun genelinde ve özellikle de Suriye ve Mısır’da Türkiye’nin adaletten yana politikalarından rahatsız olanlar bu durumu engellemek için kampanyalar yürütmekteler. Yerel ve küresel odaklar ısrarla Türkiye’nin tıpkı geçmişteki gibi işbirlikçi, despotik, Müslüman halklara düşman bir konuma dönüşmesi için uğraş vermekteler. Bu propaganda kampanyası esnasında birtakım “sihirli sözcükler”e de başvuruyorlar. Bu minvalde “IŞİD ile irtibat” cümlesi bugün adeta her kapıyı açan maymuncuk pozisyonunda. Ne gariptir ki, TİB söz konusu siteleri “IŞİD ile irtibat” gerekçesiyle erişime kapatıyor ama Türkiye de içeride ve dışarıda belli güç odakları tarafından IŞİD ile irtibatlı gösterilmeye çalışılan bir ülke konumunda!

Hele hele Doğu Türkistan Müslümanlarının yaşadığı sorunları gündemleştiren Türkistan İslam Bülteni’nin engellenmesi bu durumu daha da vahim hale getiriyor. Faşist siyaset ve uygulamaların tipik bir örneği olan Çin rejimin sansürlediği, engellediği, gizlediği gelişmeleri aktarmaya çalışan mütevazi bir siteyi dahi kapatmak hangi aklın ürünüdür anlamak güç!

Tröstleşmiş güçler kontrolündeki bugünkü medya düzeninde kamuoyunun gerçeklere ulaşmasında alternatif yayıncılığın önemi her geçen gün artmaktadır. TİB’in son uygulaması ise ne yazık ki bu duruma gölge düşürmüştür. İncanews sitesinin yöneticilerinin de belirttiği gibi sahibine önceden hiçbir uyarıda bulunmadan, sitenin “idari tedbir” yoluyla kapatılması olayda yaşanan hukuksuzlukların sadece başlangıcıdır. Site yetkilileri tarafından yapılan açıklamada belirtildiği üzere, kapatma kararına gerekçe gösterilen maddede yer alan (müstehcenlik, kumar ve intihara teşvik gibi) nedenlerle bu sitelerin kapatılması akla “Acaba TİB siteleri mi karıştırdı?” sorusunu getiriyor. Kim bilir belki de TİB yetkilileri okumadan karar veriyorlardır?

Ciddi hukuksuzlukların açık bir şekilde görüldüğü bu olayda TİB bağlı olduğu yasaları çiğnemiştir. Yasada yapılan son değişiklik ile “mahkemelere internet sitesinin tamamının değil ilgili URL bağlantısının engellenmesi” temel ilke olarak benimsenmesi bu durumda uygulanmamıştır. TİB, 12 Temmuz’da aldığı bu hukuksuz karardan biran önce vazgeçip alternatif yayıncılığa darbe anlamına gelen hatasını telafi etmelidir.

Musa Üzer

Özgür-Der Genel Sekreteri 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum