1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya’da Öğretmenlere Başörtüsü Yasağı Kalktı
Almanya’da Öğretmenlere Başörtüsü Yasağı Kalktı

Almanya’da Öğretmenlere Başörtüsü Yasağı Kalktı

Almanya'da mahkemenin öğretmenlerin derslerde başörtüsü takmasına getirilen yasağın anayasaya aykırı bulması eyaletleri harekete geçirdi.

25 Mart 2015 Çarşamba 23:34A+A-

Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi'nin öğretmenlerin derslerde başörtüsü takmasına getirilen yasağın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmesi ve kaldırması üzerine eyaletler başörtüsü yasağını kaldırmak için harekete geçti. Bu konuda ilk adım da Almanya'nın en küçük eyaleti olan Bremen'den geldi.

Bremen Anayasa Mahkemesinin verdiği karar üzerine eyalette öğretmenlere uygulanan başörtüsü yasağını kaldırdı. 

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENLERİN ÖNÜ AÇILDI

Bremen Eyaleti Eğitim Senatörü Prof. Dr. Eva Quante-Brandt dün okullara gönderdiği genelgeyle Bremen Eyaletindeki tüm okullarda öğretmenlere uygulanan başörtüsü yasağının kaldırıldığını duyurdu. Konuyla ilgili bir açıklamaya yapan Bremen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili ve Eğitim Sözcüsü Mustafa Güngör, "Başörtüsü nedeniyle mesleğini yapamayan öğretmenlerin önü açılmıştır. Bremen öncülük yaparak bu yasağı kaldırmıştır" dedi.

ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Almanya'da öğretmen açığı olduğunu, bu açığın bazı yasaklarla daha da büyüdüğünü anlatan Musfata Güngör şu açıklamayı yaptı: "2003 yılında alınan karar yanlıştı. 2015 yılında alınan karar bunun bir düzeltmesi. Bu bizi sevindirdi. Çünkü birçok bayan üniversiteyi okuduktan sonra öğretmenliğe atanamaması çok üzücü bir durumdu. Bremen bu konuda üzerine düşeni yaptı ve bir ilke imza attı. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bremen Eğitim Senatörü Prof. Dr. Eva Quante-Brandt okullara gönderdiği genelgeyle okullarda başörtülü öğretmenlerin görev yapabileceğini bildirdi.

Öğretmenlik önemli bir görevdir. Öğretmenlikte önemli olan yapılan derstir. Yoksa birisinin başörtülü olup olmaması değildir. Ayrıca Almanya'da önemli bir öğretmen sıkıntısı var. Yeterince öğretmenimiz yok. Bizim aslında başörtüsü takmış veya takmamış lüksümüz yok. Gençlerimizin eğitime ve iyi öğretmene ihtiyacı var. Geçte olsa bence önemli bir karardır."

Güngör diğer eyaletlerinde hemen harekete geçip okullardaki başörtüsü yasağını kaldırıp atama bekleyen başörtülü öğretmenlerin yolunu açmaları gerektiğini sözlerine ekledi. 

A Haber

HABERE YORUM KAT