1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da Mülteci Yurtlarına Saldırılar 3 Kat Arttı
Almanya'da Mülteci Yurtlarına Saldırılar 3 Kat Arttı

Almanya'da Mülteci Yurtlarına Saldırılar 3 Kat Arttı

Almanya’da 2014 yılında mülteci yurtlarına yönelik saldırların 2013’e göre 3 kat artarak 150’ye çıktığı bildirildi.

11 Şubat 2015 Çarşamba 06:38A+A-

Tagesspiegel gazetesinin haberinde, Alman hükümetinin, bir soru önergesine verdiği yanıtta, ülkede mülteci yurtlarına 2014 yılında yapılan saldırıların bir önceki yıla göre 3 kat daha fazla olduğu bilgisine yer verildi.

Haberde, Almanya’da 2014 yılının son çeyreğinde mülteci yurtlarına toplam 67 saldırı yapıldığı, bu sayının 2013 yılında yapılan saldırıların toplamından daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Ülkede 2014 yılında mülteci yurtlarına toplam 150 saldırı yapıldığı, bunun da 2013 yılındaki toplam saldırılarının ise 3 katı olduğu ifade edildi.

Saldırıların şeklinin ise mülteci yurtlarının kundaklanması, duvarlara aşırı sağcı sembollerin çizilmesi veya mültecilere silahla saldırıda bulunulması şeklinde yapıldığı kaydedildi. Saldırılarda 9 kişinin de yaralandığı bilgisine yer verildi.

Göçmen grupların temsilcileri ise Almanya’ya gelen sığınmacı sayılarının artmasıyla bu tür saldırıların artması arasında bağlantı olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. 

Ayrıca, Dresden kentinde ortaya çıkan İslam ve göçmen karşıtı, Batı’nın İslamlaşmasına karşı Avrupalılar (PEGIDA) hareketiyle bunun değişik kentlerindeki uzantılarının düzenlediği gösterilerin de bu tür saldırılara zemin hazırladığı kaydedildi.

PEGIDA’nın gösterilerine en fazla katılımın olduğu Berlin, Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde 2014 yılının 4. çeyreğinde mülteci yurtlarına yönelik saldırıların büyük ölçüde arttığının görüldüğü belirtildi. Buna göre, mülteci yurtlarına Berlin’de 20, Bavyera’da 15 ve Saksonya’da 11 saldırının yapıldığı açıklandı.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada "şiddete müsamaha göstermeyeceklerini" ifade ederek, bu tür olayların korkakça ve çirkin olduğunu söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT