1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da DHKP-C'nin Gazetesine Yasak
Almanya'da DHKP-C'nin Gazetesine Yasak

Almanya'da DHKP-C'nin Gazetesine Yasak

Almanya'da DHKP-C'nin yayın organı "Yürüyüş" gazetesi yasaklandı, gazeteye ait bürolardaki aramada çok sayıda dokümana el konuldu.

06 Mayıs 2015 Çarşamba 11:54A+A-

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sabah yerel saat ile 06.00'da Baden Württemberg, Berlin ve Kuzey Ren Vestfalya'da "Yürüyüş" isimli gazeteye ait bazı bürolarda aramalar yapıldığı ve çok sayıda dokümana el konulduğu ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu gazetenin, DHKP-C'nin yayın organı olduğu ve örgütün 1998'den bu yana Almanya'da, 2002'den beri AB'nin 'terör örgütü' listesinde olduğuna işaret edildi. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de konuyla ilgili açıklamasında şu sözleri söyledi: 

 "Sol terör örgütü DHKP-C'nin propaganda yapmasını kabul edemeyiz. Almanya müstahkem bir demokrasidir. Kesinlikle Türkiye'de şiddetle devlet ve toplum düzeninin kaldırılmasını ve intihar saldırılarının yüceltilmesine tahammül edemeyiz."

Bakanlıktan verilen dipnotta, "Yürüyüş gazetesinin Türkiye'de mevcut anayasal düzeni şiddet ile yıkarak sosyalist ilkelere dayalı bir sistem kurmak isteyen terör örgütünün propagandasını yaptığı" belirtildi.

DHKP-C Almanya'da 6 Ağustos 1998'den bu yana 'terör örgütleri' listesinde bulunuyor. Daha önce "Kurtuluş" olan gazetenin adı 2005 yılında "Yürüyüş" olarak değiştirilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT