1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya’da Başörtüsüyle Derslere Girme İzni...
Almanya’da Başörtüsüyle Derslere Girme İzni...

Almanya’da Başörtüsüyle Derslere Girme İzni...

Almanya'da Saksonya Eyaleti Eğitim Bakanlığı, Müslüman kızların başörtüsüyle eyaletteki okullarda derse girmesine izin verdi.

26 Kasım 2010 Cuma 12:35A+A-

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, anayasanın öngördüğü din özgürlüğünün korunması gerektiği belirtilerek, Müslüman kızların başörtüsüyle derslere girebileceği ifade edildi. Önemli olanın, öğrencilerin kim olduklarının görünebilmesi ve iletişime katılmaları olduğu kaydedilen açıklamada, bu nedenle burka giyilmesine ise izin verilmeyeceği bildirildi. Dresden kentinde bir ortaöğretim okulu, bina içinde başörtüsünü yasaklamış, 2 Afganlı kızın ailelerine de çocukları için başka bir okul aramasını önermişti.

Öte yandan Alman Tabipler Birliği, Hessen eyaletinin Waechtersbach kentinde başörtülü, Almanca bilmeyen ya da 5'ten fazla çocuğu olan kadınları muayenehanesine kabul etmeyen doktora ihtar verdi. Tabipler Birliği Mainz Bölgesi Sözcüsü Cornalia Kur, yaptığı açıklamada, daha önce disiplin kuruluna sevk edilen Alman doktora "ikinci derecede hafif bir ceza verildiğini", ihtarın hekimlik siciline işleneceğini ve 5 yıl kayıtlarda kalacağını söyledi.  Söz konusu Alman doktor ise kararla ilgili açıklamada bulunmadı. Tabipler Birliği Disiplin Kurulu, daha önce, Alman hekimden özür dilemesini ve Türk-İslam Kültür Derneği ile temasa geçmesini istemiş, doktor da kamuoyu önünde dil, din, ırk, etnik köken ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün hastalarına eşit davranacağı garantisini vermişti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum