1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da Başörtülüye İş Engeli
Almanyada Başörtülüye İş Engeli

Almanya'da Başörtülüye İş Engeli

Almanya'da başörtüsü takan Müslüman kadınlar iş bulmakta güçlük çekiyor. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor.

15 Kasım 2011 Salı 15:30A+A-

 

Almanya'da başörtüsü takan Müslüman kadınlar iş bulmakta güçlük çekiyor. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor. Müslüman kadınlar çareyi internette kurdukları iş portalında arıyor. 

Almanya'da başörtüsü takan Müslüman kadınlar iş bulmakta güçlük çekiyor. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor. Almanya'da dini gerekliliklerin yerine getirilmesi Anayasa teminatı altında ama pratikte durum farklı. Özellikle yüksek niteliklerin arandığı, müşteri iletişiminin ön planda olduğu işlerde başörtülü kadınların şansı neredeyse yok. Nitelikli olup akıcı Almanca konuşsalar da çoğu işsiz. Köln’de doğup büyüyen 35 yaşındaki Gül Duman , üniversiteyi bitirip ardından öğretmenlik eğitimi almış. Sayısız iş başvurusunda bulunmuş ama yanıt alamamış. Gül Duman sonunda bir görüşmeye çağrılmış ama mülakatın sonuna doğru ’İşe geldiğinizde başörtünüzü çıkartmaya razı mısınız?’ sorusuyla karşılaştığını söylüyor. Bunu kabul etmeyen Gül Duman, kendisine başvuru formunu geri verdiklerini belirtiyor.

Başörtünüzü çıkartır mısınız?

Köln’de Müslüman kadınlar için meslek içi eğitim sunan bir kurumun eğitmeni Wiltrud Meyer de bu duruma sıkça tanık olduğunu söylüyor. Meyer bir başka örnek veriyor:

"Geçtiğimiz yıl bir genç kadın altı ay bir mağazada çalıştı. Ondan memnun kaldılar ama iş geçici ve düşük ücretliydi. Müdürü, başörtüsünü çıkartması koşuluyla ona dolgun ücretle kadrolu iş teklif etti.“  

Müslüman kadınlar daha başvuru aşamasında güçlükle karşılaşıyor. Örneğin, başörtülü bir fotoğraf yanıt alma şansını azaltıyor. Özellikle de müşteri ilişkilerinin ön planda olduğu işlerde.


Müslümanlara iş portalı

Imen Cemili ve Remzi Brini bu tür deneyimlerden yola çıkarak geçtiğimiz yıl Müslümanlar için bir iş bulma portalı oluşturdular. Imen Cemili bu internet sayfasından gayrimüslimlerin de yararlanabildiğini belirtiyor:

"Bu internet sayfası sadece Müslümanlar için değil. Bizim düşüncemiz ilk etapta Müslümanlara yardım edilmesiydi, çünkü onlar güçlük çekiyor. Müslüman gençler üniversiteyi bitirdikleri halde sırf dini vecibelerini yerine getirmek istedikleri için yıllarca iş bulamıyorlar.“

İş dini inançla çelişirse!


Müslümanlar bu iş portalına bakarken, dini vecibelerini yerine getirebilecekleri bir işyerini tercih ediyorlar. Genellikle beş vakit namaz kılınmak istenmesi ya da Müslüman kadınların iş yerinde başörtüsü takması, iş bulmayı güçleştiriyor. Ya da işi dini inançlarıyla çelişebiliyor. Bilişimci Remzi Brini Alman bankasındaki işini, faizlere ilişkin bir bilgisayar programı hazırlaması istendiği için bırakmak zorunda kalmış. “Şiddete Karşı Kamuoyu“ derneğinin Köln’deki ayrımcılıkla mücadele bürosunda çalışan John Mukiibi iş portalını ayrımcılığa karşı bir tepki olarak değerlendiriyor:  

"Bizim deneyimlerimize göre kadınların yabancı bir isme sahip olması ya da başörtüsü takması bir işi alamamalarına neden olabiliyor. Pek çok araştırma Müslümanların iş piyasasında ayrımcılığa uğradığını ve burada ciddi sorunlar olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden Müslümanlar için iş portalı kurulmasını bir tepki vermek olarak değerlendiriyorum. İş piyasasında ayrımcılığa uğrayınca insanlar tabi ki kendi imkânlarıyla, kendi bağlantılarıyla iş sahibi olmanın yolunu arıyorlar.” 

Müslüman kadınlar arasında iş portalına gelen tepkiler farklı. Kendi olanaklarıyla iş sahibi olan Gül Duman gibi Müslümanlar için iş portalını eleştirenler de var:

"Yalnızca Müslümanlar için bir iş portalı olması kanımca şart değil. Ben birlikte çalışılması taraftarıyım. Hepimizin kaynaşması için toplum önemli. Bence en önemli olan toplumda birbirimizin yanında olmak.“   

Deutsche Welle Türkçe

 

 

HABERE YORUM KAT