1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Almanya, ‘Terör’ Bahanesiyle Cami Kapattı
Almanya, ‘Terör’ Bahanesiyle Cami Kapattı

Almanya, ‘Terör’ Bahanesiyle Cami Kapattı

Almanya’da yetkililer, 11 Eylül saldırısını gerçekleştiren isimlerin ABD’ye gitmeden önce ‘toplantı mekanı’ olarak kullandıklarını iddia ettikleri Hamburg’daki bir camiyi kapattı.

10 Ağustos 2010 Salı 01:48A+A-

Eski ismi El-Kudüs olan, daha sonra Taiba Camii olarak hizmet veren Hamburg'daki caminin kapatıldığı, kültürel faaliyetler yürüten merkezin yasaklandığı belirtildi. Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Ralf Kunz yaptığı açıklamada, 20 polisin ve sivil memurun bu (dün) sabah Sankt Georg ilçesindeki camide arama yaparak, bazı evraka ve bilgisayarlara el koyduğunu ve caminin kapatıldığını söyledi.

Taiba Camii'nin kapatılmasının ardından Almanya'nın Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Christoph Ahlhaus, "kültür derneği adı altında Almanya'da faaliyet gösteren İslâmcılara hoşgörü gösterilemeyeceğini" söyledi. Ahlhaus, eyalet İçişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, dün sabah yerel saatle 06.00'da 20 polis ve sivil memurun Sankt Georg ilçesinde bulunan camide ve bazı evlerde arama yaptığını ve Taiba Camisi ile buna bağlı Arap Kültür Derneğinin faaliyetlerinin yasaklandığını bildirdi. Ahlhaus, "Hamburg'da İslamcı saldırganlara yer yok. Taiba Camii'ni bugün (dün) kapattık, çünkü orada genç insanlar dinci fanatikler tarafından eğitiliyor. Kültür derneği adı altında burada demokratik hukuk devlet düzeni ve özgürlükten istifade edilmeye çalışılıyor. Anayasal düzene karşı çıkan ve düşmanca tavır sergileyen bir derneğin faaliyetlerini bugünden itibaren yasaklamış bulunuyoruz" diye konuştu. Derneğin bugüne kadar militarist, saldırgan ve demokrasi düşmanı bir tavır sergilediğini ifade eden Ahlhaus, "Anayasal düzeni tehdit eden, saldırgan ve militarist, savaşçı bir ideolojiyi benimseyen örgütlere karşı hoşgörü ve sabır gösteremeyiz. Ancak şunun altını da çizmek isterim ki, bu tür önlemler Hamburg'da büyük çoğunluğu oluşturan barış yanlısı ve hukuk sistemimizden yana olan Müslümanlara yönelik değildir" ifadesini kullandı. Hamburg'da yaşayan Müslümanlar, caminin kapatılmasına tepki göstererek, önümüzdeki günlerde protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıkladılar.(Vakit)

HABERE YORUM KAT